Biblické zamyslenia: Druhý list Timotejovi #09

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

2 Tim 3, 10 – 17

Ty si však nasledoval moje učenie, spôsob života, plány, vieru, zhovievavosť, lásku, trpezlivosť, prenasledovania a utrpenia, ktoré ma stihli v Antiochii, Ikóniu a v Lystre. A aké prenasledovania som podstúpil! Ale Pán ma vyslobodil zo všetkých. Veď všetci, čo chcú žiť nábožne v Kristovi Ježišovi, budú prenasledovaní. Ale zlí ľudia a zvodcovia budú spieť k horšiemu, budú strhávať do bludu a sami budú blúdiť. Ale ty vytrvaj v tom, čo si sa naučil a čo ti je zverené. Veď vieš, od koho si sa to naučil. Od útleho detstva poznáš Sväté písma, ktoré ti môžu dať poučenie na spásu skrze vieru, ktorá je v Kristovi Ježišovi. Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie, na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti, aby bol Boží človek dokonalý a pripravený na každé dobré dielo.

LECTIO

Timotej – Boží muž je tu predstavený ako opak tých, ktorí si obľúbili cestu hriechu. Vo všetkom nasledoval apoštola Pavla. To, čo museli obidvaja vytrpieť v službe pre evanjelium, nie je nič neobvyklé. Timotej pozvaný Bohom do služby má vytrvať vo vernosti a držať sa všetkého, čo prijal od Pavla. Dôverný kontakt so Svätým písmom ho robí schopným každého dobrého diela.

„Ale zlí ľudia a podvodníci budú napredovať v zlom, budú zvádzať a budú zvádzaní“ (v. 13; ekum. prekl.).

MEDITATIO

Keď sa človek snaží o dobro a opakovane ho koná, napreduje v dobrom. Stane sa „odborníkom na dobro“. Jeho život vyústi do cieľového, večného Dobra tak, ako sa rieka vlieva do mora. Keď zlý človek neprestajne koná zlo, napreduje v zle, môžeme povedať, že sa mu „darí“ konať zlo viac a viac, kým sa jeho život nevleje do mora zla. Pokiaľ nebude robiť pokánie, jeho život sa skončí zle, vo večnom zatratení. Vôbec to nemajú vyhraté tí, ktorým sa na zemi darí a sú úspešní, ale svoj život založili na podvodoch a iných hriechoch.
Najprv sa sami stali obeťami klamstva a teraz žijú ako „podvedení podvodníci“ a je to ich nešťastie. Každým dňom sú bližšie k svojmu „cieľu“ – ku konečnému zlu.
„On odplatí každému podľa jeho skutkov: večným životom tým, čo vytrvalosťou v dobrých skutkoch hľadajú slávu, česť a nesmrteľnosť; hnevom a rozhorčením tým, čo tvrdošijne odporujú pravde a oddávajú sa neprávosti. Súženie a úzkosť doľahnú na každého človeka, ktorý pácha zlo…“ (Rim 2, 6 – 9).

ORATIO

Pane, k tebe volám, počuj môj hlas, ponáhľaj sa mi pomôcť. Moja modlitba nech sa vznáša k tebe ako kadidlo. Nedaj, aby sa moje srdce naklonilo k zlému, aby bezbožne vymýšľalo výmysly s ľuďmi, čo páchajú neprávosť; ani ich pochúťky nechcem jesť. Nech ma Spravodlivý tresce milosrdne, nech ma karhá, no olej hriešnika nech nesteká po mojej hlave; nech zotrvám v modlitbe, kým oni robia zle (Ž 141).

CONTEMPLATIO

Ježiš – Dobro, do ktorého sa vlieva môj život

AUDIOKNIHA ŽIVOT V OTCOVEJ LÁSKE

S radosťou vám dávame do pozornosti, že audiokniha Roberta a Vicki de Hoxar “Život v Otcovej láske” je v predaji.
👉Môžete si ju zakúpiť tu!

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*