Biblické zamyslenia: Druhý Petrov list #04

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

2 Pt 2, 1 – 3

V ľude však boli aj falošní proroci; tak budú medzi vami falošní učitelia, ktorí budú vnášať zhubné rozkoly; budú zapierať Pána, ktorý ich vykúpil, a tým privedú na seba náhlu záhubu. Mnohí budú nasledovať ich výstrednosti a pre nich budú potupovať cestu pravdy. Vo svojom lakomstve budú vás vykorisťovať falošnými rečami. Ich odsúdenie sa pripravuje už oddávna a ich záhuba nedrieme.

LECTIO

Táto kapitola sa veľmi podobá na Júdov list. Opisuje falošných prorokov a učiteľov. Oni sú a budú smutnou skutočnosťou v rámci kresťanských komunít, vnútri Cirkvi. Apoštol sa púšťa do otvoreného boja proti nim, opisuje ich veľmi negatívne. Vedie ho k tomu horlivosť za zachovanie čistej viery a tiež snaha ochrániť pred bludom veriacich, ktorým Boh daroval také veľké zasľúbenia.

„V ľude však boli aj falošní proroci; tak budú medzi vami falošní učitelia“ (v. 1).

MEDITATIO

Falošní učitelia a proroci – to je realita starozákonného i novozákonného Božieho ľudu, teda aj nás. Vnášajú do Cirkvi zhubné rozkoly. Samozrejme, nie je jednoduché ich odhaliť či rozlíšiť, v čom majú pravdu a v čom je ich učenie už bludné. Najlepším receptom je pokorne počúvať učenie Cirkvi. Pápež Benedikt XVI. hovoril o sv. Františkovi z Assisi, ozajstnom reformátorovi, takto: „Pápež (Inocent III) vo sne videl, že Bazilika sv. Jána v Lateráne, matka všetkých kostolov, sa rúca; a malý, nevýznamný rehoľník ju podopiera svojimi plecami, aby nespadla. Zaujímavé je všimnúť si na jednej strane to, že to nie je pápež, ktorý poskytuje oporu, aby sa chrám nezrútil, ale malý, nevýznamný rehoľník, v ktorom pápež spoznáva Františka, ktorý ho prišiel navštíviť. Inocent III. bol mocný pápež, s vysokou teologickou kultúrou a tiež s veľkou politickou mocou, no predsa to nebol on, kto mal obnoviť Cirkev, ale malý a nevýznamný rehoľník – sv. František, povolaný Bohom. Na druhej strane je však dôležité poznamenať, že František neobnovuje Cirkev bez pápeža alebo proti nemu, ale práve v spoločenstve s ním. Tieto dve skutočnosti patria spolu: Petrov nástupca, biskupi, Cirkev založená na apoštolskej postupnosti a nová charizma, ktorú Duch Svätý v tom čase vzbudil na obnovu Cirkvi. Skutočná obnova potom rastie vďaka všetkým spoločne“ (príhovor 27. 1. 2010).

ORATIO

Pane, obnov svoju Cirkev a začni u mňa. Daruj jej milosť pokánia a začni u mňa. Chráň nás od falošných prorokov a učiteľov. Daj nám jednotu a lásku k Cirkvi teraz, keď je napádaná zvonka aj zvnútra.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý obnovuje svoj ľud

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*