Biblické zamyslenia: Druhý Petrov list #05

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

2 Pt 2, 4 – 10a

Veď Boh neušetril ani anjelov, keď zhrešili, ale zvrhol ich do tmavých priepastí podsvetia a dal ich strážiť až do súdu. Ani starý svet neušetril, ale zachránil Noema, hlásateľa spravodlivosti, ako ôsmeho, keď priviedol potopu na svet bezbožných. Aj mestá Sodomu a Gomoru odsúdil na zánik a obrátil ich na popol, a tak dal príklad, čo čaká bezbožných. Vyslobodil však spravodlivého Lota, ktorého trápil výstredný život nemravníkov. Kým tento spravodlivý býval medzi nimi, trápilo jeho spravodlivú dušu, že musel deň čo deň počuť a vidieť ich nemravné skutky. Pán však vie vytrhnúť nábožných zo skúšky a nespravodlivých ponechať na deň súdu na potrestanie; a to predovšetkým tých, ktorí sa ženú za nečistými žiadosťami tela a pohŕdajú Pánom.

LECTIO

Autor listu prináša tri príklady Božieho súdu v Starom zákone, aby tým zdôraznil istotu Božieho trestu nad bludármi. Ako prvý uvádza trest vzbúrených anjelov, potom neveriacich súčasníkov Noema a nakoniec skazené mestá Sodomu a Gomoru. V tomto prísnom súde, ktorý je určený pre hriešnikov a spupných ľudí, Pán zachráni spravodlivých tak, ako zachránil Noema a Lota.

„Vyslobodil však spravodlivého Lota, ktorého trápil výstredný život nemravníkov“ (v. 7).

MEDITATIO

„Keď tento spravodlivý prebýval medzi nimi, deň čo deň sa vo svojej spravodlivej duši trápil, keď počul a videl ich zlé skutky“(v. 8; ekum. prekl.).
Apoštol veľmi dôrazne ukazuje na Lotovu stálosť, aby posilnil svojich súčasníkov aj nás a dodal nám odvahy. Keby Lot nemal lásku k Bohu, netrápilo by ho, že sa porušujú Božie zákony, že ľudia v Sodome nežijú podľa Božieho poriadku. Ale jeho dušu trápil nemravný život jeho súčasníkov a nevrhal sa s nimi do toho istého bahna. Božie slovo ho nazýva spravodlivým a je isté, že ho Boh zachránil od skazy, ktorá padla na bezuzdné mestá. „Lebo hriech obráti v púšť celý svet“ (Múdr 5, 23).
Pri všetkom negativizme, ktorý sa na nás valí z internetu a televízie, je veľmi náročné zachovať si citlivosť srdca na bolesť iných, na vlastný hriech, aj na hriechy ostatných. Hriech, nemorálnosť, zlo sa nám už stali normálnosťou. Ak si chceme otestovať otupenosť svojho srdca alebo jeho citlivosť, skúmajme, či sa nás ešte dotýka bolesť iných. Trápime sa ešte kvôli hriechu? Trápi nás to, keď počujeme a vidíme zlé skutky? Ak áno, je to dobrý znak, že moja duša je ešte blízko Boha, že je citlivá na jeho spravodlivosť.

ORATIO

Pane, Ježišu Kriste, ďakujem ti, že si spravodlivý; ďakujem ti, že zachraňuješ tých, ktorí sa blížia k tebe, ktorí k tebe volajú. Zmiluj sa nado mnou a pritiahni si ma k sebe, aby som vedel, čo sa ti páči; aby som nenávidel cestu klamstva a každého hriechu. Daruj môjmu srdcu citlivosť a odvahu byť iný.

CONTEMPLATIO

Ježiš, môj Záchranca

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*