Biblické zamyslenia: Druhý Petrov list #08

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

2 Pt 3, 1 – 7

Milovaní, toto je už druhý list, ktorý vám píšem, a v obidvoch vás napomínam, lebo chcem prebudiť vašu čistú myseľ, aby ste pamätali na to, čo predpovedali svätí proroci, i na to, čo prikázal Pán a Spasiteľ a čo vám odovzdali apoštoli. Predovšetkým vedzte, že v posledných dňoch prídu s posmechom posmievači, žijúci podľa svojich žiadostí, a budú hovoriť: „Kde je ten jeho prisľúbený príchod?“ Veď odvtedy, ako zosnuli otcovia, všetko ostáva tak, ako to bolo od počiatku stvorenia. Skryté je im totiž – a oni to chcú –, že nebo je oddávna a že zem povstala Božím slovom z vody a skrze vodu a že skrze ne zahynul aj vtedajší svet, zatopený vodou. A to isté slovo udržiava terajšie nebo i zem a zachováva pre oheň, keď príde deň súdu a záhuby bezbožných ľudí.

LECTIO

Už od začiatku tohto listu je zjavné, že autor mal jasný účel jeho napísania: odporovať bludárom, ktorí popierajú druhý Kristov príchod. Táto kapitola tento zámer jasne napĺňa. Oslovenie „milovaní“ prezrádza, že to, čo im chce povedať, je veľmi dôležité a kladie im to na srdce z lásky. Autor reaguje na konkrétne otázky či skôr posmešné poznámky, ktoré trúsia bludári.

„Zem povstala Božím slovom“ (v. 5).

MEDITATIO

„A to isté slovo udržiava terajšie nebo i zem“ (v. 6). Veľmi vzácne slová odhaľujúce moc Božieho slova. Bola by veľká škoda, keby nám táto pravda zostala skrytá, tak ako bola skrytá posmievačom (v. 3) z čias písania tohto Petrovho listu. „Je im totiž skryté, lebo tak chcú“(v. 5; ekum. prekl.) – dodáva autor listu. Pre nás je radostné to, čo z tohto verša vyplýva, a totiž: keď im je to skryté, lebo tak chcú, bolo by im to zjavené, keby tak chceli. A keď im, tak aj nám. Môže nám byť zjavená moc Božieho slova. Zjavená do srdca Duchom Svätým. A to je čosi iné ako informácia, ktorá kedysi zaznela v našich ušiach a možno aj zakotvila v našej mysli. Pravda zjavená do srdca Duchom Božím buduje, rozradostňuje, posilňuje, ženie vpred, upevňuje, drží nad hladinou…
Ak Božie slovo stvárnilo nebo i zem a všetko, čo je na nich, má moc stvárniť aj naše mysle, naše srdcia, naše charaktery, naše vzťahy. Má moc pretvoriť naše rodiny, naše farnosti, Cirkev, spoločnosť. Preto sa nanovo rozhodnime brať ho každodenne do rúk a brať ho vážne.

ORATIO

Drahý Duchu Boží, ty si Duchom Božieho slova. Volám dnes k tebe, aby si ma nanovo zapálil láskou k svojmu slovu. Daruj mi horlivosť milovať ho a žiť. A ešte o jedno ťa prosím: zjav mi jeho moc, chcem to. Daj mi zakúsiť jeho silu. Nech moje srdce horí, keď ty hovoríš; nech horí, keď tvoje slovo koná a pretvára ma zvnútra. Nech moje srdce horí, keď spozoruje jeho silu v iných.

CONTEMPLATIO

Ježiš – mocný v slove

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*