Biblické zamyslenia: Jakubov list #07

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Jak 3, 13 – 18

Kto je medzi vami múdry a rozumný? Nech dobrým životom ukáže svoje skutky v múdrej skromnosti. Ale ak máte v srdci trpkú žiarlivosť a sváry, potom sa nevychvaľujte a neluhajte proti pravde. To nie je múdrosť, ktorá zostupuje zhora, ale pozemská, telesná, diabolská. Lebo kde je žiarlivosť a sváry, tam je nepokoj a každé možné zlo. Múdrosť, ktorá je zhora, je predovšetkým cudná, potom upokojujúca, skromná, zmierlivá, plná milosrdenstva a dobrého ovocia, nepochybujúca a bez pretvárky. A ovocie spravodlivosti sa zasieva v pokoji pre tých, čo šíria pokoj.

LECTIO

V tomto odseku autor hovorí o pravej a falošnej múdrosti. Dôraz je položený na pravú múdrosť, ktorá prichádza zhora. Je totiž Božím darom a sprevádzajú ju mnohé iné čnosti, ktoré ju robia vzácnou. Falošná múdrosť je múdrosť „živočíšna“. Nemá žiadny vzťah k Duchu Svätému a pôsobí v človeku i v spoločenstve zhubne. Kritériom múdrosti, tak ako aj viery, je čin – ovocie, ktoré prináša. Buď pokoj a dobro, alebo nepokoj a každé možné zlo.

„Kto je medzi vami múdry a rozumný? Nech dobrým životom ukáže svoje skutky v múdrej skromnosti“ (v. 13).

MEDITATIO

Múdri sa nerodíme; múdrymi sa stávame. Buď prijímame múdrosť, ktorá je zhora, od Ducha Svätého, alebo prijímame inú múdrosť. Záleží na tom, na aký zdroj sme napojení, z akého zdroja čerpáme.
Múdry nie je ten, kto má múdre reči, ale ten, kto si vybral múdry spôsob života, aký sa páči Bohu. Múdry nie je ten, kto múdro rozpráva, ale kto múdro žije. Dar múdrosti nás vedie k tomu, že správne reagujeme, aj keď celkom nerozumieme tomu, čo sa deje. Vo  Svätom písme je obsiahnutá celá životná múdrosť.
Je vari múdry ten, kto vo svojej závisti a žiarlivosti ukuje geniálny, ale zákerný plán proti svojim nepriateľom? Je to múdrosť diabolská, ktorá múdreho ničí.
Ozajstná múdrosť je plná milosrdenstva a dobrého ovocia, bez predsudkov, bez pretvárky. „Počiatok múdrosti je bázeň pred Pánom a poznať Najsvätejšieho je rozumnosť“ (Prís 9, 10).

ORATIO

Bože otcov, Pane milosrdenstva, ktorý si všetko svojím slovom urobil, človeka si stvoril svojou múdrosťou, aby vládol nad stvorenstvom… Daj mi múdrosť, prísediacu na tvojom tróne, a mňa nevylučuj z počtu svojich detí. Lebo aj keby bol niekto z ľudí dokonalý, a chýbala by mu tvoja múdrosť, nebol by ničím. Ktože poznal tvoju vôľu, ak si mu ty nedal múdrosť a keď si z výšav nezoslal svojho Ducha Svätého? (Múd 9).

CONTEMPLATIO

Ježiš – Zdroj múdrosti

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*