Biblické zamyslenia: Jakubov list #08

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Jak 4, 1 – 4

Odkiaľ sú medzi vami boje a odkiaľ rozbroje? Či nie odtiaľ – z vašich žiadostivostí, ktoré broja vo vašich údoch? Žiadostiví ste, a nemáte. Vraždíte a závidíte, a nemôžete nič dosiahnuť. Hádate sa a bojujete. Nič nemáte, lebo neprosíte. Prosíte, a nedostávate, lebo zle prosíte; chcete to využiť na svoje náruživosti. Cudzoložníci, neviete, že priateľstvo s týmto svetom je nepriateľstvom s Bohom?! Kto teda chce byť priateľom tohto sveta, stáva sa nepriateľom Boha.

LECTIO

Autor listu ukončil rozpravu o múdrosti. Realitu obce, ktorú začal opisovať, vidí v rozpore s touto Božou múdrosťou. Ich život je plný bojov a svárov. Reč o nerestiach pokračuje silným útokom proti nesvornosti, ktorá sa rodí z egoizmu, závisti, násilia a lásky k tomuto svetu. Pod „svetom“ sa rozumie to, čo sa odcudzilo Bohu, odporuje mu a smeruje proti nemu a jeho poriadku v stvorení.

„Odkiaľ sú medzi vami boje a odkiaľ rozbroje?“ (v. 1).

MEDITATIO

Božie slovo pokračuje: z tvojho vnútra! Naozaj, hádky, nedorozumenia, sváry – to všetko má koreň v zle, ktoré je v nás. Dychtíme po tom, čo nám vtieravo ponúka svet vzdialený od Boha. Pachtíme sa za kariérou, uznaním, prestížou, mocou, vládou nad inými… a keď sa nám to nedostáva v takej miere, ako si predstavujeme, alebo vôbec, z našich sŕdc vychádza zloba, agresivita, hnev, žiarlivosť.
Je čas uvedomiť si, že sváry, boje… pochádzajú aj z môjho srdca.
A niekedy z môjho srdca ako prvého. Často by nebolo rozbrojov, keby som na egoizmus iných nezareagoval ja svojím egoizmom; keby som na pýchu iných nezareagoval svojím pyšným „ja“. Je čas prejsť od súdenia iných k odsúdeniu mojich vlastných zlých postojov. Naučme sa skúmať svoje vlastné vnútro a odhaľovať svoje žiadostivosti. Nehovoriť: „On ma veľmi nahneval,“ ale: „Ja som sa veľmi nahneval na neho.“ A skúmať, prečo je to tak. Čoho v mojom vnútri sa ten človek dotkol, keď ma to takto nahnevalo. A predkladajme to všetko Bohu, aby to uzdravil a očistil. Ak sa nám páčia hodnoty sveta a nechceme sa ich pustiť, nedostávame nič od Boha, hoci prosíme. Staviame sa do pozície jeho nepriateľa.

ORATIO

Dobrý Bože, daj mi svetlo, nech poznám svoje vnútro. Uznávam, že v mojom srdci sídli hriech. Odprosujem ťa za to, že túžim po tom, čo mi svet núka. Odovzdávam ti teraz svoje túžby. Vytrhni z môjho srdca všetko, čo si tam ty nezasadil. Daj, aby som túžil po tom, po čom túžiš ty.

CONTEMPLATIO

Ježiš – Pán môjho vnútra

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*