Biblické zamyslenia: Jakubov list #09

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Jak 4, 5 – 10

Alebo si myslíte, že Písmo nadarmo hovorí: „Takmer žiarlivo túži po nás Duch, ktorý v nás prebýva“? Dáva však väčšiu milosť; preto hovorí: „Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť.“ Podriaďte sa teda Bohu; diablovi sa vzoprite a ujde od vás. Priblížte sa k Bohu a on sa priblíži k vám. Obmyte si ruky, hriešnici, a očistite si srdcia, vy, čo máte rozpoltenú myseľ. Precíťte svoju úbohosť, žiaľte a plačte. Váš smiech nech sa obráti na nárek a radosť na žiaľ. Pokorte sa pred Pánom a on vás povýši.

LECTIO

Autor teraz prechádza k povzbudzovaniu. Aj z tejto ich neradostnej situácie je východisko. Boh sa síce stavia proti pyšným, ale k pokorným je láskavý. Nevyhnutne im radí znovuobjaviť veľkosť pokory, očistiť svoje srdcia od pyšného egoizmu, hľadať úprimné obrátenie a pokánie, priznať si a vyznávať vlastnú biedu – a sám Pán príde naproti, aby ich pozdvihol.

„Podriaďte sa teda Bohu; diablovi sa vzoprite a ujde od vás“ (v. 7).

MEDITATIO

Nejestvuje žiadna výhra nad Zlým, nad jeho pokušeniami, lákadlami, pascami… bez podriadenosti sa Bohu. Nedokážeme sa vzoprieť diablovi bez prvotnej podriadenosti sa Bohu. To musí byť nutne na prvom mieste. Ak sme sa rozhodli vstúpiť do duchovného boja, musíme si obnoviť rozhodnutie vo všetkom sa podriadiť Bohu, lebo inak nemáme šancu na výhru. Každé vzopretie sa diablovi bez predošlej podriadenosti sa Bohu nás uvádza do ešte väčších bojov a zložitejších otroctiev. Ak som vo vzbure voči Bohu a bojujem napríklad proti svojmu lakomstvu, aké víťazstvo môžem dosiahnuť?! Iba ak sa pred Bohom pokorím, uznám svoju malosť a slabosť, vtedy je moje víťazstvo isté – lebo mi ho daruje sám Boh. Takéto ozajstné podriadenie sa Bohu má však vychádzať z môjho vzťahu k nemu, má vychádzať z jeho lásky ku mne a z mojej lásky k nemu. Nie podriadenosť preto, lebo už nemám iné východisko. Ale uznať, že nikto iný mi nemôže dať to, čo mi dáva on; nikto iný ma nemá tak rád ako on. Skloniť sa pred jeho vôľou s detskou dôverou, lebo je to pre mňa to najlepšie. Od koľkých bojov by sme boli ochránení, keby sme sa hneď podriadili Bohu?

ORATIO

Počúvaj, čo Boh hovorí…
Počúvaj, ľud môj, svedčím proti tebe, kiež by si ma poslúchol. Nebudeš mať iného boha, ani sa nebudeš klaňať bohu cudziemu. Ja som Pán, tvoj Boh… Ale môj ľud nepočúval môj hlas a nedbal o mňa. Keby ma môj ľud bol poslúchol, keby bol kráčal mojimi cestami, ihneď by som bol jeho nepriateľov pokoril a jeho utláčateľov svojou rukou pritlačil (Ž 81) .

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorému sa podriaďujem

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*