Biblické zamyslenia: Jakubov list #11

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Jak 5, 1 – 11

A vy, boháči, plačte a kvíľte nad biedami, ktoré prichádzajú na vás! Vaše bohatstvo zhnilo a vaše šatstvo rozožrali mole. Vaše zlato a striebro zhrdzavelo a ich hrdza bude svedčiť proti vám a zožerie vám telo ako oheň. Nahromadili ste si poklady v posledných dňoch. Hľa, mzda, ktorú ste zadržali robotníkom, čo vám žali polia, kričí. A krik žencov došiel k sluchu Pána zástupov. Tu na zemi ste hodovali a hýrili. Vykŕmili ste si srdcia na deň zakáľačky. Odsúdili ste a zabili spravodlivého; a on vám neodporuje. Buďte teda, bratia, trpezliví až do Pánovho príchodu. Pozrite: aj roľník čaká na vzácnu úrodu zeme a trpezlivo čaká, kým nedostane včasný i neskorý dážď: Buďte aj vy trpezliví a posilnite si srdcia, lebo Pánov príchod sa približuje. Nesťažujte sa, bratia, jeden na druhého, aby ste neboli odsúdení. Hľa, sudca stojí predo dvermi. Za príklad, ako trpieť a byť trpezlivým, berte si, bratia; prorokov, ktorí hovorili v mene Pánovom. Hľa, blahoslavíme tých, ktorí vytrvali. Počuli ste o Jóbovej vytrvalosti a videli ste, ako to Pán ukončil. Lebo Pán je milosrdný a milostivý.

LECTIO

Napomenutie boháčov je neobvykle tvrdé a ostré. Je to obvinenie z jasnej nespravodlivosti, ktorá umožňuje vysoký zisk zadržiavaním mzdy robotníkov. Boh však povstáva na obranu vykorisťovaných a bohatým určuje prísny súd. Obraz roľníka, ktorý trpezlivo pozoruje ročné obdobia, má čitateľov povzbudiť k dôvere, lebo Pánov príchod sa približuje. Ako príklad trpezlivosti je uvedený Jób, ktorý znáša skúšky až dovtedy, kým ho milosrdný a milostivý Boh nezachráni.

„Vaše zlato a striebro zhrdzavelo“ (v. 3).

MEDITATIO

Jakub poukazuje na to, že ani najväčšie materiálne bohatstvo nemá večnú hodnotu. Dokonca aj zlato, o ktorom sa domnievali, že nemôže zhrdzavieť, stráca svoju cenu. Neoplatí sa investovať do vecí, ktoré sú síce vzácne, ale nie pred Bohom. Aj vzácne kovy ako zlato a striebro majú pred Bohom hodnotu hrdze, a keď sú nespravodlivo nadobudnuté, tak dokonca kričia proti nám, volajú na našu obžalobu.
Dnes prosme Boha o odvahu skúmať, či má pred ním hodnotu to, v čo skladáme svoju istotu, čomu dôverujeme. Má večnú trvanlivosť pred Bohom to, na čom mi v živote najviac záleží? Môže moja priorita stratiť pred Bohom svoju hodnotu? Čo mi potom zostane? Čo potom, keď zistím, že pred Bohom nemá žiadnu cenu to, po čom túžim, po čom sa zháňam, o čom si myslím, že ma urobí šťastným, o čo bojujem? Neprekvapí ma, že pred Božou tvárou zhrdzavie aj nezhrdzaviteľné? Ešte máme čas prehodnotiť svoj rebríček hodnôt podľa Božích kritérií.

ORATIO

Pane Ježišu, ďakujem ti za všetko materiálne bohatstvo, čo si mi požehnal. Chcem ho používať na tvoju slávu a na dobro blížnych. Zachráň ma od lakomstva, chamtivosti a hrabivosti. Ďakujem ti aj za všetko nehmotné bohatstvo. Za vzťahy, pokoj, radosť, za zdravie… Ale hlavne ti ďakujem za to, že si ma povolal do vzťahu s tebou. Zároveň ťa prosím, aby si zostal mojím najväčším bohatstvom.

CONTEMPLATIO

Ježiš – pravá a večná hodnota

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*