Biblické zamyslenia: List Efezanom #14

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Ef 5, 21 – 33

… a podriaďujte sa jedni druhým v bázni pred Kristom. Ženy svojim mužom ako Pánovi, lebo muž je hlavou ženy, ako je aj Kristus hlavou Cirkvi, on, Spasiteľ tela. Ale ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom. Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu, aby ju posvätil očistným kúpeľom vody a slovom, aby si sám pripravil Cirkev slávnu, na ktorej niet škvrny ani vrásky ani ničoho podobného, ale aby bola svätá a nepoškvrnená. Tak sú aj muži povinní milovať, svoje manželky ako vlastné telá. Kto miluje svoju manželku, miluje seba samého. Veď nik nikdy nemal v nenávisti svoje telo, ale živí si ho a opatruje, ako aj Kristus Cirkev, lebo sme údmi jeho tela. Preto muž zanechá otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele. Toto tajomstvo je veľké; ja hovorím o Kristovi a Cirkvi. Ale aj vy, každý jeden nech miluje svoju manželku ako seba samého. A manželka nech si ctí muža.

LECTIO

Týmto sa začína pasáž, ktorá sa jednotlivými napomenutiami obracia ku kresťanskej rodine. Začína sa napomenutím cirkevnej obce ako celku. Potom prechádza k manželkám a manželom. Ježiš Kristus je základným vzorom, ako žiť život lásky, a tiež zdrojom, odkiaľ túto lásku čerpať. Manželstvo sa stáva „veľkým tajomstvom“ – znakom spojenia Krista a Cirkvi, znamením novej zmluvy Boha a ľudu.

„Každý z vás, bez výnimky nech tak miluje svoju ženu ako seba samého. A žena nech prejavuje mužovi úctu“ (v. 33 ekum. prekl.).

MEDITATIO

Keby sme tieto slová trocha skonkretizovali, mohli by sme dodať napríklad toto: Muži, milujte svoje manželky nielen preto, že vychovávajú deti, slúžia celej rodine, starajú sa o domácnosť… Ale preto, lebo sú hodné lásky, lebo sú stvorené pre lásku. A hlavne preto, lebo sú vaše. Ste jedno telo. Túto lásku im aj prejavujte, obetujte sa kvôli nim, buďte všímaví – a nielen raz do roka. Lebo ženy to potrebujú a vy to zanedbávate.
Manželky, majte v úcte svojich mužov a túto úctu im aj prejavujte, nech aj deti vidia, že si ich vážite. Nepodkopávajte ich autoritu, ale ju upevňujte. Lebo muži to potrebujú a vy to zanedbávate.
Toto sú dva piliere, ktoré podopierajú manželskú lásku. Muž a žena si sľubujú: „Budem ťa milovať a ctiť po všetky dni svojho života.“ Nie, že s tebou z povinnosti vydržím. Manželská láska má od Boha moc dozrieť a vytrvať. Toto popierať je popieraním Božej moci. Keď táto láska vychladla, je potrebné vrátiť sa k Láske a spolu lásku obnoviť; hľadať, kde sme pochybili. Od kresťanských manželov svet očakáva, že budú znakom lásky, ktorou Kristus miluje Cirkev. Tak urobme všetko pre to, aby sme v takejto láske a úcte žili.

ORATIO

Pane, tvoje slovo hovorí: Láska je mocná ako smrť. Jej páľa – to ohňa plápoly, jej plamene, to Jahveho je žiar. Ani veľké vody lásku neuhasia, ani rieky ju neodplavia (Pies 8). Nanovo ťa volám do nášho manželstva; obnov a upevni v ňom lásku a úctu. Požehnaj manželstvo ………. (doplň mená manželov, za ktorých prosíš).

CONTEMPLATIO

Ježiš – záruka manželskej lásky

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences