Biblické zamyslenia: List Filipanom #05

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Flp 2, 1 – 4

Ak teda jestvuje nejaké potešenie v Kristovi, ak jestvuje nejaká útecha z lásky, nejaké spoločenstvo ducha, nejaké srdce a zľutovanie, dovŕšte moju radosť: zmýšľajte rovnako, rovnako milujte, buďte jedna duša a jedna myseľ! Nerobte nič z nevraživosti ani pre márnu slávu, ale v pokore pokladajte jeden druhého za vyššieho. Nech nik nehľadí iba na svoje vlastné záujmy, ale aj na záujmy iných.

LECTIO

Pavol sa obracia na kresťanov vo Filipách nielen vo svojom vlastnom mene, ale aj z Kristovho poverenia. Napomína aj utešuje ich z lásky, lebo Duch Boží z nich vytvára jedno spoločenstvo. Nabáda ich, aby žili v láske; aby boli jednotní nielen navonok, ale aby jednota pramenila v ich mysliach a srdciach. Pripomína im to, čo jednotu najviac rozbíja: sláva, ctižiadosť, pýcha a hľadanie iba vlastného dobra.

„… zmýšľajte rovnako, rovnako milujte“ (v. 2).

MEDITATIO

Vrcholom Pavlovej radosti bolo vidieť u Filipanov, že sú jedna duša a jedna myseľ. Túžil radovať sa z toho, že ich láska rastie a že všetci rovnako zmýšľajú. Ale pozor! Nie hocijako rovnako. Ale tak ako Kristus Ježiš (v. 5). „Aby ste jedni o druhých zmýšľali podľa Krista Ježiša“ (Rim 15, 5).
Nie je ťažké zmýšľať rovnako. Napríklad zmýšľať rovnako zle o susede, o politikoch, lekároch… Ale zmýšľať o nich tak ako Ježiš a nájsť ešte zopár ľudí, ktorí by o nich zmýšľali tak isto, to už je veru skoro zázrak. A o toto práve ide. Podľa príslovia: „Vrana k vrane sadá“ si často nachádzame niekoho, s kým sa nám tak dobre, od srdca ponadáva, pošomre. Takáto „jednota“ sa buduje ľahko, na to naskočíme hneď. Ale keď chce niekto vniesť do rodiny či spoločenstva Kristov pohľad na človeka, vtedy sa k nemu málokto pridá. Kiež by sme boli takí jednotní v dobrom, ako sme jednotní v šomraní a posudzovaní!
Božie slovo nás pozýva k jednote v láske a v myslení podľa Krista. Čím sme bližšie ku Kristovi, tým sme bližšie k sebe. V myslení i v láske. Preto nám Pavol radí, aby sme sa obnovili premenou zmýšľania (porov. Ef 4, 23). Ako myslíme, tak žijeme. Ak začneme myslieť tak ako Kristus, začneme aj žiť ako on. Porovnávajme svoje myslenie s Božím slovom, aby sme zachytili našu jednotu či nejednotu s Kristom.

ORATIO

Skúmaj ma, Pane, a skúšaj, ohňom mi prepáľ srdce aj myseľ (Ž 26). Nech je tvoje slovo pre mňa normou zmýšľania. Posielam svoju myseľ „do školy“ Božieho slova. Pretvor ju, očisť a uzdrav. Obnov a zjednoť naše rodiny, spoločenstvá, Cirkev premenou zmýšľania; a začni u mňa.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý správne zmýšľa

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences