Biblické zamyslenia: List Filipanom #06

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Flp 2, 5 – 11

Zmýšľajte tak ako Kristus Ježiš: On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom; a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži. Preto ho Boh nad všetko povýšil a dal mu meno, ktoré je nad každé iné meno, aby sa na meno Ježiš zohlo každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí a aby každý jazyk vyznával: „Ježiš Kristus je Pán!“ na slávu Boha Otca.

LECTIO

Tieto verše sú krásnou piesňou o Ježišovi Kristovi. Hymnus má dve časti. Verše 6 – 8 opisujú zostúpenie Krista, keď sa stal človekom a vzal si prirodzenosť otroka. Ponížil sa až na smrť na kríži. Naproti tomu verše 9 – 11 opisujú Ježišovo povýšenie, ktoré je dielom Otca, ktorý ho vzkriesil a dal mu meno nad iné mená, uctievané na nebi i na zemi. Je to jednoducho, ale úplne zhrnuté tajomstvo Krista.

„Preto ho Boh nad všetko povýšil…“ (v. 9).

MEDITATIO

Dnes by sme mohli uvažovať o tom, ako by malo vyzerať naše správanie podľa vzoru Krista, ktorý sa zriekol svojich práv. Ale nechajme svoj pohľad celkom upretý na Kristovi. Nechajme sa nadchnúť naším Bohom; dovoľme mu, aby nás nechal stáť v úžase pred ním. Otvorme sa tejto skúsenosti.
Ježiš netrval na svojom božskom postavení. Pokoril sa tak, že človeku je to nemožné. Priepasť medzi Božím a ľudským bytím je taká nesmierna, že ju mohla preklenúť iba Božia láska. Aj keby sa človek stal tým najnepatrnejším chrobáčikom či trávou, jeho poníženie by bolo neporovnateľné s ponížením Boha, ktorý sa stal jedným z nás. Aký veľký je náš Boh! To, čo bolo jeho vlastné, dal k dispozícii nám. Vedome a dobrovoľne sa podriadil všetkým obmedzeniam ľudského života vrátane smrti. Jeho meno je mocné a sväté. (Meno tu neznamená len „názov osoby“, ale označuje dôstojnosť, postavenie a všetko, čo vykonal.)
Meno Vyvýšeného je také vznešené, že sa pred ním má skloniť – podľa jasného Božieho zámeru – každé koleno na nebi, na zemi i v podsvetí.
Tak prečo nie aj moje a teraz?

ORATIO

Úžasný, tak úžasný si v láske bez hraníc. Tvoj kríž mi dáva milosť sľúbenú. Všemocný, tak všemocný, zem tvoju slávu má, moc tvojich diel v nej každý rozpozná. Si nádherný Boh, ťa ľúbim, nádherný Boh, ja ťa ctím…(pieseň). Skláňam sa pred tebou, svätý a mocný Bože. Zohýnam pred tebou kolená. Tebe patrí všetka česť, sláva a moc.

CONTEMPLATIO

Ježiš – úžasný Boh

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences