Biblické zamyslenia: List Filipanom #12

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Flp 4, 1 – 7

A preto, bratia moji milovaní a vytúžení, moja radosť a moja koruna, takto pevne stojte v Pánovi, milovaní! Evodiu prosím aj Syntychu prosím, aby rovnako zmýšľali v Pánovi. Aj teba, verný spolupracovník, prosím, pomáhaj im, veď ony sa so mnou borili za evanjelium spolu s Klementom a s ostatnými mojimi spolupracovníkmi, ktorých mená sú v knihe života. Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa! Vaša miernosť nech je známa všetkým ľuďom. Pán je blízko. O nič nebuďte ustarostení. Ale vo všetkom modlitbou, prosbou a so vzdávaním vďaky prednášajte svoje žiadosti Bohu. A Boží pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi.

LECTIO

Nakoniec Pavol uisťuje Filipanov o svojej láske a prosí ich, aby z počutého vyvodili správne dôsledky pre každodenný život. Pozýva ich k radosti, ktorá má mať základ v Bohu a tým je nezávislá od vonkajších okolností života, ktoré často vôbec nie sú radostné. Každodenné záležitosti a problémy im odporúča predkladať v modlitbe Bohu. Tak budú zažívať nepochopiteľný Boží pokoj.

„Pán je blízko“ (v. 5).

MEDITATIO

„Myslím, že sme pochopili, že Pán je v našom živote blízko práve cez Božie slovo a cez sviatosti. Prosme ho, aby sa táto jeho blízkosť čoraz viac dotýkala nášho vnútra a aby sa tak zrodila radosť; tá radosť, ktorá je prítomná tam, kde je Ježiš skutočne blízko“(Benedikt XVI., 11. 12. 2008).
„Takto už od prvotných kresťanských čias Cirkev preniknutá Duchom Svätým chápala, že Božia blízkosť nie je otázkou času a priestoru, ale otázkou lásky. Láska sprostredkuje blízkosť!“ (Benedikt XVI., 14. 12. 2008).
Božia blízkosť so sebou prináša radosť a pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť. Svedčí o tom aj sv. Faustína vo svojom Denníčku: „Boh ma tak mocne priťahoval k sebe, že často nebolo v mojej moci vzdorovať jeho milosti. Keď som bola náhle ponorená v ňom, Ježiš ma tak napĺňal svojím pokojom, že neskôr, aj keď som sa chcela znepokojovať, tak som nemohla“ (143).
Pripomínajme si viackrát za deň Pánovu prítomnosť, aby sme si uvedomili, že je blízko pri nás. Kdekoľvek sa nachádzame, obráťme svoju myseľ k nemu: Ježiš, ty si tu; ty si mi blízko, si v mojom srdci. A robme to aj pri čítaní Božieho slova, pri prijímaní sviatostí: Ty sám ku mne teraz hovoríš, ty sám mi odpúšťaš, ty sa teraz obetuješ, teba, Ježiš, teraz prijímam… Nenechajme Boha prejsť len tak okolo.

ORATIO

Bože, ty si mi stále blízko. Pritiahni si ma, chcem ti byť blízko. Chcem si uvedomovať, vnímať tvoju blízkosť; chcem uveriť tvojmu slovu. Rozpáľ moje srdce láskou k tebe, nech ťa milujem nadovšetko.
Tvoja blízkosť nech mi je zdrojom radosti aj pokoja

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý je mi blízko

This email was sent to *|EMAIL|*