Biblické zamyslenia: List Galaťanom #04

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Gal 2, 11 – 14

Ale keď prišiel Kéfas do Antiochie, zoči-voči som sa postavil proti nemu, lebo si zaslúžil pokarhanie. Kým neprišli niektorí od Jakuba, jedával s pohanmi. Ale keď prišli, odťahoval sa a oddeľoval, lebo sa bál tých, čo boli z obriezky. A s ním sa pretvarovali aj ostatní Židia, takže sa dal aj Barnabáš strhnúť ich pokrytectvom. Keď som videl, že nepostupujú priamo, podľa pravdy evanjelia, povedal som Kéfasovi pred všetkými: „Keď ty, Žid, žiješ pohansky, a nie po židovsky, ako to, že nútiš pohanov žiť po židovsky?!“

LECTIO

List na tomto mieste osvetľuje okolnosti Pavlovho napomenutia Petra. Keď bol Peter na návšteve v sýrskej Antiochii, spočiatku udržiaval kontakty so všetkými. Ale keď tam prišli židokresťania z Jeruzalema, vyhýbal sa stolovaniu s kresťanmi z pohanstva, čím dal príčinu na rozdelenie v spoločenstve. Pavol vytýka Petrovi tento v zásade pomýlený postoj a žiada ho, aby ponechal kresťanom z pohanstva slobodu od židovských predpisov.

„… takže aj Barnabáša zachvátilo ich pokrytectvo“ (v. 12).

MEDITATIO

Tento spor medzi Pavlom a Petrom nevznikol preto, že by sa neboli dohodli na pravidlách. Všetci na sneme v Jeruzaleme jasne potvrdili, že kresťania z pohanstva nemusia dodržiavať Mojžišov zákon a obriezku (Sk 15). Peter s nimi pokojne jedával, čím potvrdil, že je to správne. Ale keď prišli učitelia z Jeruzalema, ktorí mali opačný názor, bál sa ich a začal sa od kresťanov z pohanstva odťahovať. Nešiel priamo za pravdou evanjelia. Bola to vlastne pretvárka. Pavol ho napomenul preto, aby zastavil túto lavínu. Kvôli pravde evanjelia.
Niekedy aj my máme problém jasne vyjadriť svoj postoj. Bojíme sa tých, ktorí majú iný názor, a tak to viac či menej maskujeme. Skúsme si dnes uvedomiť, že takéto naše pokrytectvo a kompromisy zachvacujú aj tých, ktorí sú s nami. A ešte viac tých, ktorí sú nám zverení. Naše správanie pozorujú mnohí a mnohých ním aj ovplyvňujeme. Majme odvahu byť priami, priezrační, lebo aj takýto postoj zachváti mnohých. Je krásne strhnúť za sebou iných – pre Ježiša.

ORATIO

Dobrý Bože, prosím ťa, odpusť mi moju pretvárku, každý kompromis zo strachu z iných ľudí, každú masku, ktorá bráni iným vidieť postoj môjho srdca. Daruj spásu všetkým, ktorých môj postoj priviedol na zlé cesty. Daj mne aj im srdce dieťaťa, srdce čisté a priehľadné; srdce odvážne postaviť sa na stranu Pravdy aj za cenu nepríjemností.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý ma strhol za sebou

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences