Biblické zamyslenia: List Galaťanom #11

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Gal 4, 21 – 31

Povedzte mi vy, čo chcete byť pod zákonom: nepočujete zákon? Veď je napísané, že Abrahám mal dvoch synov: jedného z otrokyne, druhého zo slobodnej. Ten z otrokyne sa narodil podľa tela, ale ten zo slobodnej podľa prisľúbenia. To je povedané obrazne. Tamtie sú dve zmluvy: jedna z vrchu Sinaj, ktorá rodí pre otroctvo, a to je Agar. Agar je vrch Sinaj v Arábii a zodpovedá terajšiemu Jeruzalemu, lebo žije so svojimi deťmi v otroctve. Ale Jeruzalem, ktorý je hore, to je tá slobodná, ktorá je našou matkou. Veď je napísané: „Raduj sa, neplodná, ty, čo nerodíš, zajasaj a vykríkni ty, čo nepoznáš pôrodné bolesti, lebo opustená má veľa detí, viac ako tá, ktorá má muža.“ Vy, bratia, ste deťmi prisľúbenia ako Izák. Ale ako vtedy ten, čo sa narodil podľa tela prenasledoval toho, čo sa narodil podľa ducha, tak aj teraz. Čo však hovorí Písmo? „Vyžeň otrokyňu i jej syna, lebo syn otrokyne nebude dedičom so synom slobodnej.“ A tak, bratia, nie sme deťmi otrokyne, ale slobodnej.

LECTIO

Pavol vidí v dvoch Abrahámových ženách dve zmluvy. Kresťania sú predstavení v Izákovi, synovi jeho manželky Sáry. Sú teda synmi prisľúbenia a slobody. Židia sú zobrazení v Izmaelovi, synovi otrokyne Agar. Sú ešte podriadení Mojžišovmu zákonu. Tak ako medzi týmito dvoma ženami vládlo napätie, vzniká aj medzi tými, ktorí sa hlásia k dvom rozdielnym typom zmluvy. Mnohé nezhody vyvolali judaizujúci kresťania, ktorí chceli aj obrátených pohanov priviesť k zachovávaniu zákona.

„Povedzte mi vy, čo chcete byť pod zákonom…“ (v. 21).

MEDITATIO

Pavol tu zdôrazňuje slobodu výberu. Vybrali ste si zákon?! Tak počúvajte, čo z toho pre vás vyplýva, a uvedomte si zodpovednosť za svoje rozhodnutie. Spoliehať sa na skutky zákona je cestou k otroctvu.
Ale keby ste sa rozhodli pre Krista je to cesta k slobode.
To je aktuálne aj pre nás. Nikto z nás sa už nespolieha na skutky podľa Mojžišovho zákona. Ale zato na svoje skutky a svoj výkon áno. A to je tiež cesta k otroctvu. Spútava nás naša túžba po vlastnej dokonalosti či sebestačnosti. Chcem sa v živote spoliehať na svoje dobré skutky, na to, čo dokážem? Alebo sa chcem spoliehať na Krista a jeho moc? Zvoliť si jeden z týchto postojov je dôležité životné rozhodnutie. Chcem žiť pod vládou Kristovou, alebo si chcem vládnuť sám? Čo používam častejšie: „Ja to zvládnem,“ alebo: „Boh mi dá silu zvládnuť to“? Je dobré pamätať aj na to, že „otrokyňa rodí k otroctvu a slobodná rodí k slobode“ (v. 24). Ak sa rozhodneme pre otroctvo, všetkých, s ktorými žijeme, budeme ťahať do otroctva. A ak sa rozhodneme pre slobodu, budeme iných vyťahovať z otroctva, lebo všetci budú počuť tlkot nášho slobodného srdca a budú ním priťahovaní ku Kristovi.

ORATIO

Ježiš, ty si môj Pán. Ježiš, ty si môj kráľ. Dávam ti svoje srdce dnes. Dávam ti celý život svoj. Vládni mi, Ježiš môj, vládni mi, stvor mi nové srdce, ty si Pán.
Vládni mi, Ježiš môj, vládni mi, môj život patrí teraz len tebe (pieseň).

CONTEMPLATIO

Ježiš, pod vládou ktorého chcem žiť

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences