Biblické zamyslenia: List Hebrejom #14

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Hebr 5, 1 – 4

Lebo každý veľkňaz, vybratý spomedzi ľudí, je ustanovený pre ľudí, aby ich zastupoval pred Bohom, aby prinášal dary a obety za hriechy a mohol mať súcit s nevedomými a blúdiacimi, pretože aj sám podlieha slabosti. A kvôli nej musí prinášať obety za hriechy, ako za ľud, tak aj za seba samého. Ale túto hodnosť si nik nemôže prisvojiť sám, len ten, koho povoláva Boh tak ako Árona.

LECTIO

Autor v tomto úryvku načrtáva charakteristiku veľkňaza Starého zákona. Veľkňaz zastupoval ľudí pred Bohom, bol prostredníkom medzi Bohom a ľuďmi. Bol vybratý z ľudí, aby prinášal obety Bohu za ľud, ale aj za seba. Patril k ľudu a z vlastnej skúsenosti vedel, čo je slabosť. Bol Bohom vyvolený a poverený za prostredníka. Svedčí o tom aj povolanie Árona, v ktorom je počiatok levitského kňazstva.

„Mohol mať súcit s nevedomými a blúdiacimi, pretože aj sám podlieha slabosti“ (v. 2).

MEDITATIO

Iný preklad znie: „Dokáže byť mierny voči nevedomým a chybujúcim, pretože aj sám je obklopovaný slabosťou“ (Český študijný preklad).
V predchádzajúcom zamyslení sme uvažovali o tom, ako Ježiš cíti s našimi slabosťami, aký je voči nám milosrdný, lebo bol podobne skúšaný ako my.
Dnes sa zamyslime nad tým, akí sme my voči tým, ktorí blúdia, robia chyby, tápu pre svoju nevedomosť. Prečo by sme mali byť voči týmto ľuďom mierni, milosrdní, prihovárať sa za nich u Otca, mať s nimi súcit? Lebo Ježiš sa takto správa k nám hriešnym a sám je bez hriechu. O čo viac by sme sa mali takto správať k iným hriešnikom my, keď sami sme hriešnici, sme obklopení slabosťou. Stačí si svoju hriešnosť a slabosť uvedomiť a pripustiť si ju. Často som slabý, prečo by som mal žiadať od iných, aby boli vždy silní? Mnoho situácií nezvládam; akým právom žiadam od iných, aby všetko zvládali perfektne? Neraz sa správam k iným ľuďom nevrlo, prečo vyžadujem, aby sa iní ku mne správali vždy milo? Nech nás naše vlastné poblúdenia naučia byť miernymi a milosrdnými voči tým, čo blúdia. Nesadajme si na stolec žalobcov, ale prisadnime si na lavicu k obžalovaným. „Súd bez milosrdenstva čaká totiž toho, kto nepreukázal milosrdenstvo (Jak 2, 13).

ORATIO

Pane Ježišu, vedomý som si svojej neprávosti a svoj hriech mám stále pred sebou. Proti tebe, proti tebe samému som sa prehrešil a urobil som, čo je v tvojich očiach zlé, preto chcem byť mierny a milosrdný voči svojim bratom a sestrám. Zmiluj sa nado mnou aj nad nimi! (porov. Ž 51).

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý si ku mne prisadol

AUDIOKNIHA ŽIVOT V OTCOVEJ LÁSKE

S radosťou vám dávame do pozornosti, že audiokniha Roberta a Vicki de Hoxar “Život v Otcovej láske” je v predaji.
👉Môžete si ju zakúpiť tu!

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*