Biblické zamyslenia: List Kolosanom #03

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Kol 1, 13 – 20

On nás vytrhol z moci tmy a preniesol do kráľovstva svojho milovaného Syna, v ktorom máme vykúpenie, odpustenie hriechov. On je obraz neviditeľného Boha, prvorodený zo všetkého stvorenia, lebo v ňom bolo stvorené všetko na nebi a na zemi, viditeľné i neviditeľné, tróny aj panstvá, kniežatstvá aj mocnosti. Všetko je stvorené skrze neho a pre neho. On je pred všetkým a všetko v ňom spočíva. On je hlavou tela, Cirkvi. On je počiatok, prvorodený z mŕtvych, aby on mal vo všetkom prvenstvo. Lebo Boh chcel, aby v ňom prebývala všetka plnosť a aby skrze neho zmieril všetko so sebou, keď pre jeho krv na kríži priniesol pokoj všetkému, čo je na zemi aj čo je na nebi.

LECTIO

Stredom celého tohto hymnu je Kristus. On nás z tmy – z otroctva hriechu a satanovej moci – preniesol do svetla, do svojho kráľovstva. Zjavuje ľudstvu Otcovu tvár, je viditeľným obrazom neviditeľného Boha. Je zvrchovaným Pánom všetkého, čo je stvorené. Všetko môže existovať iba v ňom, bez neho by sa to rozložilo. Zmŕtvychvstalý je Pánom aj vykúpených, je hlavou Cirkvi. Má moc nad veriacimi a oni v ňom majú zmysel. Hymnus sa končí slovami o zmierení, ktoré Kristus priniesol svojou krvou. Pod Kristovou vládou sa môže do všetkého vrátiť harmónia. Je to obnovenie pôvodného Božieho plánu so stvorením.

„… aby on mal vo všetkom prvenstvo“ (v. 18).

MEDITATIO

Keď cez túto oslavnú pieseň hľadíme na Krista – Príčinu, Hlavu, Pána a Vládcu nad všetkým –, je namieste uznať: Ježiš Kristus je príčinou toho, že som tu ja, že je tu všetko okolo mňa, moji najbližší, moji známi aj moji nepriatelia. Všetkým a všetkému daroval život, on nás aj udržiava. Bol tu na začiatku stvorenia, je od večnosti.
A tiež je namieste pýtať sa: Je Ježiš zmyslom môjho života? Dávam mu vo všetkom prvé miesto? Som ochotný podriadiť sa mu?
Uvedomujem si, že je na začiatku každej mojej práce, každého dňa, na začiatku všetkého, čo začínam? Uznávam, že ozajstný pokoj a harmónia v mojom živote či vo vzťahoch môžu nastať iba vtedy, keď nechám vo svojom živote vládnuť Krista? Ktorá oblasť v mojom živote je ešte pod mojou vládou a nepustil som tam Ježiša? City, zmýšľanie, vôľa, modlitba, vzťahy, práca, peniaze, kariéra, škola, manželstvo…?

ORATIO

Pane, Ježišu Kriste, je pre mňa jednoduchšie uznať, že si Vládcom nad celým tvorstvom, ako v každodenných rozhodnutiach uznávať tvoju zvrchovanosť nad mojím životom. Veľmi túžim po harmónii vo svojom živote. Potrebujem nájsť súlad sám v sebe alebo sám so sebou. Upokoj moje srdce. Daj ho do harmónie s tvojím srdcom. V tom totiž tuším začiatok súladu v mojich vzťahoch, v povinnostiach, v rodine…
Prosím ťa, uveď srdcia ľudí do harmónie s tvojím srdcom.

CONTEMPLATIO

Ježiš – Kráľ a stredisko všetkých sŕdc

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences