Biblické zamyslenia: List Kolosanom #08

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Kol 2, 11 – 15

V ňom ste boli obrezaní obriezkou urobenou nie rukou, ale obriezkou Kristovou, vyzlečením hriešneho tela. S ním ste boli pochovaní v krste a v ňom ste boli s ním aj vzkriesení vierou v moc Boha, ktorý ho vzkriesil z mŕtvych. Aj vás, čo ste boli mŕtvi v hriechoch a neobriezke svojho tela, oživil s ním a odpustil nám všetky hriechy. Zotrel dlžobný úpis, ktorý bol svojimi nariadeniami proti nám a prekážal nám, a odstránil ho tým, že ho pribil na kríž. Odzbrojil kniežatstvá a mocnosti, verejne ich predviedol a v ňom triumfoval nad nimi.

LECTIO

„Obriezkou Kristovou“ tu apoštol nazýva krst. On je počiatočným bodom kresťanského života. Začleňuje nás do Kristovej Veľkej noci. Ježišova smrť na kríži ruší našu duchovnú smrť. Boli nám odpustené hriechy a vymazaný dlžobný úpis celého ľudstva (všetko to, čo stálo v ceste dobrému vzťahu medzi človekom a Bohom). Skrze vzkriesenie svojho Syna nás Otec oživil spolu s ním.

„Spolu s ním ste boli aj vzkriesení vierou v moc Boha“ (v. 12; ekum. prekl.).

MEDITATIO

Pri krste sa každý z nás stal skrze Ježišovo vzkriesenie novým stvorením, neslúžime hriechu, ktorý nás zotročuje, ale Kristovi, v ktorom sme slobodné Božie deti. (Je rozdiel byť otrokom hriechu a nemať inú možnosť a byť služobníkom Krista a hrešiť zo slabosti.) Už máme účasť na vzkriesení, aj keď jeho plnosť prijmeme až pri druhom príchode Krista.
Ak úprimne túžime slúžiť Kristovi a v našich srdciach ešte predsa „nežije“ všetko, čo by žiť malo, toto slovo je pre nás povzbudením a nádejou. Boh je mocný! On má moc to v nás vzkriesiť. Vierou v moc nášho Boha to môže ožiť.  Prečo by Boh nevzkriesil našu lásku, obetavosť, pravdovravnosť, čestnosť, ochotu k službe, pokoru, poriadkumilovnosť, dochvíľnosť, zodpovednosť, cudnosť, vernosť… ak po tom túžime a veríme, že to Boh môže urobiť? Veď on sám hovorí: „I budete vedieť, že ja som Pán, keď vám pootváram hroby a povyvádzam vás z hrobov, ľud môj. Vložím do vás svojho ducha, že ožijete. A budete vedieť, že ja, Pán, som to riekol a splnil“ (Ez 37, 12n). Doprajme si teraz chvíľku ticha, aby sme objavili v sebe to, čo by malo žiť a je to v nás mŕtve. Predložme to mocnému Bohu, nech to vzkriesi.

ORATIO

Mocný Bože, vyznávam svoju vieru v tvoju moc a prosím ťa: Vyveď ma z hrobu mojej pýchy a vzkries vo mne pokoru. Vyveď ma z hrobu môjho pohodlia a vzkries vo mne ochotu k službe. Vyveď ma z hrobu môjho egoizmu a oživ vo mne záujem o potreby iných. Vyveď ma z hrobu hriechov môjho jazyka a vzkries vo mne úctu k druhým.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý má moc kriesiť

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences