Biblické zamyslenia: List Kolosanom #10

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Kol 3, 1 – 11

Ak ste teda s Kristom vstali z mŕtvych, hľadajte, čo je hore, kde Kristus sedí po pravici Boha! Myslite na to, čo je hore, nie na to, čo je na zemi! Veď ste zomreli a váš život je s Kristom ukrytý v Bohu. A keď sa zjaví Kristus, váš život, vtedy sa aj vy zjavíte s ním v sláve. Umŕtvujte teda svoje pozemské údy: smilstvo, nečistotu, vášeň, zlú žiadostivosť a lakomstvo, čo je modloslužba! Pre takéto veci prichádza Boží hnev na odbojných synov. Kedysi ste aj vy boli takí, keď ste v nich žili. Ale teraz odložte aj vy všetko: hnev, rozhorčenie, zlobu, rúhanie i mrzké reči zo svojich úst. Neluhajte si navzájom vy, čo ste si vyzliekli starého človeka s jeho skutkami a obliekli ste si nového, toho, čo sa obnovuje, aby mal pravé poznanie podľa obrazu toho, ktorý ho stvoril. Potom už niet Gréka ani Žida, obriezky ani neobriezky, barbara, Skýta, otroka, slobodného, ale všetko a vo všetkom je Kristus.

LECTIO

Pavol vychádza z reality, že Kolosania sa pri krste zriekli života v hriechu a nasmerovali svoj život na Krista. Prijali nový štýl života. Preto by mali byť zameraní na Kristovo myslenie, na jeho priority a umŕtvovať svoje telesné sklony, zriekať sa ich a úplne opustiť hriech. Vyzliecť tu znamená úplne odložiť starý spôsob života a obliecť zase prijať novú dôstojnosť života kresťana. Ten – tak ako celý svet – smeruje ku Kristovi a má v ňom svoj cieľ.

„Obliekli ste si nového (človeka), toho, čo sa obnovuje, aby mal pravé poznanie podľa obrazu toho, ktorý ho stvoril“ (v. 10).

MEDITATIO

Oblečenie si nového človeka neznamená, že sa z nás stali ideálni ľudia. Na to, aby sme si to priznali, nie je potrebné ani dlhé rozmýšľanie. Nový človek nie je hotový, dokončený, ale máme na to celý život, aby sme sa viac a viac podobali Bohu, ktorý nás stvoril; aby sme sa stali jeho verným obrazom. Novosť je práve v tom, že sa necháme po hriechu regenerovať, obnovovať, formovať a tvarovať podľa Božej vôle. Premena človeka spočíva v stálom obnovovaní, je to proces. Počas tohto procesu umierame zlým návykom pochádzajúcim zo skazenej ľudskej prirodzenosti a hľadáme to, čo je Božie. Tak vstupujeme do boja proti hriechu s očami upretými na Ježiša, aby sme sa do hriechu nezamotali, aby sme sa netočili stále okolo seba. Pozerajme sa na Ježiša a uvidíme svoj obraz. V jeho tvári uvidíme to, akých nás chce mať a kam nás vedie. Aj uprostred boja s hriechom sa pozerajme na svojho Boha. Všetko, čo máme vo svojich srdciach, mu odovzdávajme, aby to mohol premeniť.

ORATIO

Pane, Bože zástupov, obnov nás, rozjasni svoju tvár a budeme spasení (Ž 80).
Pane, čuj hlas náš. Obnov nás, obnov znova nás. Kvôli svojej sláve obnov nás, obnov znova nás. Ó, čuj hlas náš! Ó, skloň sa k nám! (pieseň).

Pane, aj uprostred bojov s hriechom ma nauč hľadať tvoju tvár.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý ma obnovuje

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences