Biblické zamyslenia: List Kolosanom #12

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Kol 3, 18 – 25

Ženy, podriaďujte sa mužom, ako sa sluší v Pánovi! Muži, milujte manželky a nebuďte voči nim nevrlí! Deti, poslúchajte rodičov vo všetkom, lebo je to milé Pánovi! Otcovia, nedráždite svoje deti, aby nezmalomyseľneli! Otroci, poslúchajte pozemských pánov vo všetkom a neslúžte iba naoko, ako tí, čo sa chcú páčiť ľuďom, ale z úprimného srdca, v bázni pred Pánom! Čokoľvek robíte, robte z tej duše ako Pánovi, a nie ako ľuďom! Veď viete, že od Pána dostanete za odmenu dedičstvo. Slúžte Pánovi, Kristovi! Lebo kto pácha krivdu, dostane za odplatu neprávosť, ktorej sa dopustil. Tu sa nenadŕža nikomu.

LECTIO

K týmto veršom patrí tematicky aj prvý verš nasledujúcej kapitoly (4, 1). V tomto úryvku sa Pavol venuje pravidlám troch „skupín“ v kresťanskej obci. Sú tu oslovené manželky a manželia, deti a otcovia, otroci a páni. O poslednej skupine sa hovorí najobšírnejšie.
Nápadné je, že deti sú vyzývané k poslušnosti voči rodičom, ale z rodičov je napomenutý iba otec. Normou a zdrojom týchto pravidiel je (tak ako v Ef 5 – 6) Ježiš Kristus. Preto aj tieto vzťahy majú stelesňovať jeho postoje lásky a služby.

„Čokoľvek robíte, robte z tej duše ako Pánovi, a nie ako ľuďom“ (v. 23).

MEDITATIO

Toto odporúčanie je aktuálne aj dnes a pre všetkých. Rovnako by si ho mohli osvojiť vyššie spomínaní manželia voči sebe i voči iným, deti voči rodičom i rodičia voči deťom; nadriadení i podriadení, susedia… jednoducho každý z nás. Je to princíp hlboko evanjeliový.
„Pane, a kedy sme ťa videli hladného a nakŕmili sme ťa, alebo smädného a dali sme ti piť? (…) Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste (ne)urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste (ne)urobili“ (porov. Mt 25, 31n).
Je to princíp zároveň veľmi náročný, lebo od nás žiada, aby sme v druhých ľuďoch videli prítomného Krista. A tomu sa treba učiť. Ale na druhej strane, keď sa to už trocha naučíme a dostane sa nám to do srdca, bude sa nám oveľa ľahšie pomáhať ľuďom – hlavne tým problémovým. Lebo budeme vedieť, že to robíme kvôli Kristovi, ktorý je v nich. Niekedy sa pýtame: Aj v tomto človeku plnom zloby je prítomný Kristus? Skúsme si uvedomiť iba jednoduché: Áno. Je. Ukrižovaný, trpiaci, opľuvaný… A keď ho nepozná človek, ktorý ho nosí v sebe, spoznajme ho tam aspoň my a preukážme mu trocha úcty.

ORATIO

Pane Ježišu, Matka Tereza i mnohí svätí ťa videli v chudobných, trpiacich aj v nepriateľoch. Naozaj to chceš aj odo mňa? Je to nad moje sily, ale ty to vo mne môžeš vykonať, ak chceš. Nechcem ti v tom brániť. Ukáž mi, ako sa ukrývaš vo mne i v každom človeku.

CONTEMPLATIO

Ježiš – ukrytý v každom človeku

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences