Biblické zamyslenia: List Rimanom #16

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Rim 8, 1 – 17

Teraz teda už niet odsúdenia pre tých, čo sú v Kristovi Ježišovi; veď zákon Ducha, ktorý dáva život v Kristovi Ježišovi, oslobodil ťa od zákona hriechu a smrti. Čo bolo nemožné zákonu pre slabosť ľudskej prirodzenosti, to uskutočnil Boh, keď pre hriech poslal svojho Syna v tele podobnom hriešnemu a v tele odsúdil hriech, aby sa požiadavka zákona splnila v nás, čo nežijeme podľa tela, ale podľa Ducha. Lebo tí, čo žijú podľa tela, zmýšľajú telesne, ale tí, čo žijú podľa Ducha, zmýšľajú duchovne. A zmýšľať podľa tela je smrť, kým zmýšľať podľa Ducha je život a pokoj. Veď zmýšľať podľa tela je nepriateľstvom voči Bohu, lebo sa nepodriaďuje Božiemu zákonu – a ani sa nemôže. A tak tí, čo žijú telesne, nemôžu sa páčiť Bohu. Lenže vy nežijete telesne, ale duchovne, pravda, ak vo vás prebýva Boží Duch. Lebo kto nemá Kristovho Ducha, ten nie je jeho. Ale ak je vo vás Kristus, telo je síce pre hriech mŕtve, no duch je život pre spravodlivosť. A keď vo vás prebýva Duch toho, ktorý vzkriesil Ježiša z mŕtvych, potom ten, čo vzkriesil z mŕtvych Krista, oživí aj vaše smrteľné telá skrze svojho Ducha, ktorý prebýva vo vás. A tak, bratia, sme dlžníkmi, ale nie telu, aby sme museli žiť podľa tela. Lebo ak budete žiť podľa tela, zomriete. Ale ak Duchom umŕtvujete skutky tela, budete žiť. Veď všetci, ktorých vedie Boží Duch, sú Božími synmi. Lebo ste nedostali ducha otroctva, aby ste sa museli zasa báť, ale dostali ste Ducha adoptívneho synovstva, v ktorom voláme: „Abba Otče!“ Sám Duch spolu s naším duchom dosvedčuje, že sme Božie deti. Ale ak sme deti, sme aj dedičia: Boží dedičia a Kristovi spoludedičia; pravda, ak s ním trpíme, aby sme s ním boli aj oslávení.

LECTIO

Piatu až siedmu kapitolu Listu Rimanom by sme stručne mohli zhrnúť takto: Vykúpenie nám prinieslo slobodu od hriechu a smrti, od vlastného „ja“ i od zákona; a uschopnilo nás k novému životu pre Boha. Ôsma kapitola je učením o Duchu Svätom, ktorý „hýbe“ vykúpeným človekom. Premieňa srdce, takže človek už nemá zaľúbenie v hriechu a v živote pre seba, ale má zaľúbenie v živote podľa Krista. Stredom jeho života už nie je sebecké „ja“, ale sám Boh. Duch, Darca nového života, dáva silu nielen konať dobro, ale dokonca žiť podľa Kristovho evanjelia a usmrtiť hriešne skutky tela. Telom sa myslí človek žijúci podľa hriešnych sklonov, podľa požiadaviek a zásad sveta; ktorý sa odcudzil Bohu. Telo je v protiklade k Duchu.

„A zmýšľať podľa tela je smrť, kým zmýšľať podľa Ducha je život a pokoj“ (6).

MEDITATIO

Keď „zmýšľať podľa tela je nepriateľstvom voči Bohu, lebo sa nepodriaďuje Božiemu zákonu“ (v. 7), tak zmýšľanie podľa Ducha je také, ktoré sa podriaďuje Božiemu zákonu. Zamerajme sa teda dnes na to, čo nosíme vo svojej mysli. Nemôžeme totiž žiť podľa Ducha, ak zmýšľame podľa „tela“. Ak by sme si  chceli overiť čistotu svojej mysle, skúsme si teraz predstaviť, že sme v kine spolu s ostatnými ľuďmi, ktorí nás poznajú. Na veľkom plátne sa zrazu spustí film s našimi myšlienkami a predstavami. Je všetko, čo tam vidíme, naozaj podriadené Božiemu slovu? Sú naše myšlienky v súlade s Božím myslením? (porov. Iz 55, 8n). On nepotrebuje filmové plátno, aby vedel, ako zmýšľame. Preto  nám dnes ponúka to, čo Izraelitom: „Predložil som vám život i smrť, požehnanie i kliatbu! Vyvoľ si život“ (Dt 30, 15n).  Začni podriaďovať svoju myseľ Bohu. Zastav svoje myšlienky, keď zistíš, že nie sú v poriadku. Umŕtvi ich Duchom (v. 13). Inač ony teba privedú k „smrti“.

ORATIO

Pane, Ty ma skúmaš a vieš o mne všetko; už zďaleka vnímaš moje myšlienky. Hoci ešte slovo nemám ani na jazyku, ty, Pane, už vieš, čo chcem povedať (porov. Ž 139). Dnes ti vydávam a podriaďujem svoju myseľ, Pane, a dovoľujem ti, aby si ju očistil. Vyberám si život a pokoj.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý skúma moje myšlienky

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,