Biblické zamyslenia: List Títovi #06

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Tít 3, 1 – 7

Pripomínaj im, aby sa podriaďovali panovníkom a vrchnostiam, aby ich poslúchali a boli pripravení na každý dobrý skutok. Nech nikoho nepotupujú a nech nie sú hašteriví, nech sú mierni a prejavujú všemožnú vľúdnosť všetkým ľuďom. Aj my sme kedysi boli nerozumní a neposlušní. Blúdili sme, slúžili všelijakým žiadostiam a rozkošiam, žili sme v zlobe a závisti. Boli sme hodní opovrhnutia a vzájomne sme sa nenávideli. Ale keď sa zjavila dobrota Boha, nášho Spasiteľa, a jeho láska k ľuďom, spasil nás nie pre spravodlivé skutky, ktoré sme my konali, ale zo svojho milosrdenstva; kúpeľom znovuzrodenia a obnovy v Duchu Svätom, ktorého na nás hojne vylial skrze Ježiša Krista, nášho Spasiteľa, aby sme, ospravedlnení jeho milosťou, boli podľa nádeje dedičmi večného života.

LECTIO

Duchovný správca má pripomínať zvereným kresťanom ich  povinnosti. Majú sa vedieť podriadiť a byť súci na každý dobrý skutok. Potom Pavol oslavuje dobrého Boha, ktorý skrze Ježiša spasil človeka ponoreného v bahne hriechov. Nie sú to ľudské skutky, ktoré zachraňujú od večnej smrti, lebo jediným zdrojom spásy je Boh. Skrze krst a vieru je človek ospravodlivený Božou milosťou.

„Aj my sme kedysi boli nerozumní, neposlušní, blúdili sme…“ (v. 3).

MEDITATIO

Pavol káže Títovi napomínať kresťanov na Kréte a klásť na nich určité nároky. Ale vzápätí hovorí o zlej minulosti, zlobe, nenávisti… Nevedno, kto sa skrýva za slovkom „my“. Môže to byť nejaká skupina kresťanov, ale aj kresťania všeobecne. Lebo pred svojím obrátením a prijatím Krista žili naozaj všelijako, zvlášť kresťania z pohanstva.
Vyzerá to tak, akoby požiadavky, ktoré na Kréťanov kládli, boli nad ich sily a Pavol ich chcel povzbudiť: Nebojte sa, pozrite sa na „našu“ minulosť. Žili sme hrozne, ale zjavila sa na nás Božia láska a dobrota a zachránil nás. Vytrhol nás z otroctva hriechu. Jemu je to možné.
Dnešné slovo je pre nás povzbudením. Aj keby bola naša minulosť akákoľvek, aj keď teraz bojujeme s čímkoľvek, Boh je dosť mocný na to, aby nás premenil. Veď sme povolaní k svätosti. Dôverujme dobrému Bohu a jeho láske, že nás vytrhne z našich neprávostí. Obracajme sa na neho a prosme ho, aby si nás pritiahol bližšie k sebe; aby nás celých uzdravil a očistil; aby nás vyviedol z tmy…  Jemu je to možné.

ORATIO

Pane, Ježišu Kriste, ďakujem ti za to, že tvoje milujúce srdce je pre mňa stále otvorené. Aj teraz, keď bojujem s pýchou… Ukrývam sa v ňom taký, aký som, so všetkou svojou biedou, a dôverujem ti, že ma premeníš na takého, akého ma chceš mať. V tvojom srdci ukrývam aj svoju minulosť, skladám doň všetko zlo; všetko to, za čo sa teraz hanbím. Odovzdávam ti aj svoju prítomnosť a budúcnosť. Osláv sa v mojom živote, v mojich slabostiach a pádoch, v mojich zápasoch…

CONTEMPLATIO

Ježiš – dobrý Boh

AUDIOKNIHA ŽIVOT V OTCOVEJ LÁSKE

S radosťou vám dávame do pozornosti, že audiokniha Roberta a Vicki de Hoxar “Život v Otcovej láske” je v predaji.
👉Môžete si ju zakúpiť tu!

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*