Biblické zamyslenia: Prvý Jánov list #05

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Jn 2, 12 – 17

Píšem vám, deti: Pre jeho meno máte odpustené hriechy. Otcovia, vám píšem: Poznali ste toho, ktorý je od počiatku. Mládenci, vám píšem: Premohli ste Zlého. Napísal som vám, deti: Poznali ste Otca. Napísal som vám, otcovia: Poznali ste toho, ktorý je od počiatku. Napísal som vám, mládenci: Ste silní, Božie slovo ostáva vo vás a premohli ste Zlého. Nemilujte svet, ani to, čo je vo svete. Ak niekto miluje svet, nie je v ňom Otcova láska. Veď nič z toho, čo je vo svete, ani žiadostivosť tela ani žiadostivosť očí ani honosenie sa bohatstvom nie je z Otca, ale zo sveta. A svet sa pominie, aj jeho žiadostivosť. Kto však plní Božiu vôľu, ostáva naveky.

LECTIO

Ján vyzýva všetkých členov svojich spoločenstiev, otcov i synov, starých i mladých vo viere, aby si bez váhania vybrali cestu svetla a odmietli lásku k svetu. Tá je totiž znakom odmietnutia svetla, pravdy a ozajstnej lásky. Pravá láska odmieta nezriadené sklony, falošnú krásu zla i hrdosť moci a bohatstva. Boh dáva v tomto všetkom zvíťaziť. Len tí, čo si vyberú cestu lásky, čo je Božou vôľou, môžu dosiahnuť spoločenstvo s ním vo svetle.

„Nemilujte svet, ani to, čo je vo svete. Ak niekto miluje svet, nie je v ňom Otcova láska“ (v. 15).

MEDITATIO

To, čo v týchto veršoch Ján hovorí zvlášť deťom, otcom, mládencom, to všetko si môžeme privlastniť všetci. Máme odpustené hriechy pre jeho meno, poznali sme Otca, sme silní – ak Božie slovo ostáva v nás.
Je tu však jeden vážny postoj, ktorým to všetko môžeme strácať až stratiť, ktorý nám bráni, aby tieto „veci“ fungovali v našich životoch: láska k svetu, ktorý je proti Bohu – buď otvorene, alebo aj maskovane.
Ak sa naša láska k svetu prejavuje tým, že musíme mať všetko, čo je pre nás príjemné či vzrušujúce; ak túžime vlastniť mnoho z toho, čo má niekto iný, alebo ešte viac: ak sme očarení bohatstvom a priťahovaní k pohodliu, ak sa naše túžby točia stále okolo vecí, ktoré nemajú trvalú hodnotu, ak dôverujeme najviac sebe, svojim plánom – pozor na to! To všetko nás oberá o silu milovať Boha a ľudí. Nie sme schopní takejto lásky? Skúmajme svoje srdcia a zriekajme sa lásky k svetu, ktorý nás orientuje na naše vlastné „ja“. Zriekajme sa obdivu k „silným a slávnym tohto sveta“ a učme sa žasnúť nad naším Bohom.

ORATIO

Pane, je toľko vecí, po ktorých túžim. Myslím si, že ak ich budem vlastniť, urobia ma šťastným. Odpusť mi, že hľadám šťastie mimo teba. V tvojom mene, Pane Ježišu, sa teraz zriekam lásky k svetu so všetkým, čo mu patrí. Dávam ti aj svoje túžby, daruj mi svoje. Daruj mi nové myslenie, schopnosť rozlišovať a zameranosť na teba.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorého milujem

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*