Biblické zamyslenia: Prvý list Korinťanom #04









*|MC:SUBJECT|*







ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Pozri v internetovom prehliadači



1 Kor 2, 1 – 9

Ani ja, keď som prišiel k vám, bratia, neprišiel som vám zvestovať Božie tajomstvo vysokou rečou alebo múdrosťou. Rozhodol som sa, že nechcem medzi vami vedieť nič iné, iba Ježiša Krista, a to ukrižovaného. A bol som u vás slabý, bojazlivý a veľmi prestrašený. Moja reč a moje ohlasovanie nespočívali v presvedčivých a múdrych slovách, ale v prejavoch Ducha a moci, aby sa vaša viera nezakladala na ľudskej múdrosti, ale na Božej moci. Medzi dokonalými hovoríme aj múdrosť – no nie múdrosť tohoto veku ani múdrosť kniežat tohoto veku, ktoré spejú k záhube, ale hovoríme tajomnú Božiu múdrosť, ktorá bola skrytá a ktorú Boh pred vekmi určil nám na slávu. Nik z kniežat tohoto veku ju nepoznal. Veď keby ju boli poznali, nikdy by neboli ukrižovali Pána slávy. Ale, ako je napísané: „Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú.“ 

LECTIO

Apoštol národov pri svojom kázaní nepoužíval rečnícke techniky či manipulácie ani múdrosť gréckych filozofov. Pripomína Korinťanom, že jeho osobná misia je založená na „múdrosti kríža“ a na Božej moci. A to je pre „mocnosti tohto sveta“ nepochopiteľné a neprijateľné. Nielen pre duchovné sily, ale aj pre všetkých, ktorí im slúžia. Ukrižovaním Ježiša „mocní“ dokázali, že Božie tajomstvo im je cudzie. 

„Aj ja som bol medzi vami slabý, preniknutý veľkým strachom a chvením“ (v. 3; ekum. prekl.).

MEDITATIO

Pavol nám tu na vlastnom živote ukazuje, ako vyzerá jednota toho, čo hlása, s tým, čo žije. Keď hlásal slabosť ukrižovaného Boha, sám bol pritom slabý. Pri jeho kázaní sa nezaskvela ľudská schopnosť presviedčať. Cez jeho slabosť sa „dostal k slovu sám Boh“.

Je ťažké jednoznačne povedať, prečo bol Pavol taký prestrašený. Pripusťme, že to nebol strach z neúspechu; to odporuje jeho slovám na iných miestach v jeho listoch (napr. Flp 2, 17).  Čo ak táto jeho bázeň a chvenie pochádzali z toho, že mu sám Boh dovolil vstúpiť do tajomstva kríža, že sa k nemu Ukrižovaný priblížil, dotkol sa ho. A keď o tom hovoril, znova prežíval tento „strach“. Aj proroci padli na tvár pred Bohom, ktorý sa im dával poznať (Zjv 1, 17; Ez 1, 28). Keď sa Mojžišovi zjavil Boh v horiacom kríku, zakryl si tvár, lebo sa bál pozrieť na Boha (Ex 3, 6). A keď sa Boh zjavil v hrmení a dyme, ľud sa chvel od strachu a vzďaľoval sa (Ex 20, 18). Ak máme odvahu, prosme dnes Boha, aby nám poodhalil tajomstvo kríža a dovolil priblížiť sa k Ukrižovanému. Aby nám doprial skúsenosť bázne a chvenia pred jeho tajomstvom a tak nás zbavil povrchnosti a prázdnych rečí o ňom.

ORATIO

Ježišu, z lásky ukrižovaný, viem, že nie som schopný pojať tajomstvo kríža, jeho múdrosť a moc. Skláňam sa pred tým a prosím ťa, daj mi milosť objať kríž, byť blízko slabého ukrižovaného Boha. Nauč ma rozjímať o tvojej láske a utrpení, dovoľ mi vstúpiť do tohto tajomstva.

CONTEMPLATIO

Ježiš – Boh, ktorý prijal slabosť

Email

Facebook

Website



Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Tieto zamyslenia tvoríme aj vďaka vám.

Chcem podporiť Otcovo srdce pre Slovensko

Spoznajte viac seminár Otcovo srdce
🎥 Videoseminár s Robertom a Vicki de Hoxar
🎧  Podcasty s prednáškami z Otcovho srdca
📖  Kniha Hoxarovcov Život v Otcovej láske



This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*