Biblické zamyslenia: Prvý list Korinťanom #26

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Kor 13, 1 – 3

Keby som hovoril ľudskými jazykmi aj anjelskými, a lásky by som nemal, bol by som ako cvendžiaci kov a zuniaci cimbal. A keby som mal dar proroctva a poznal všetky tajomstvá a všetku vedu a keby som mal takú silnú vieru, že by som vrchy prenášal, a lásky by som nemal, ničím by som nebol. A keby som rozdal celý svoj majetok ako almužnu a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny, a lásky by som nemal, nič by mi to neosožilo.

LECTIO

Korinťanom, ktorí sa usilovali o viditeľné charizmy, kladie Pavol na srdce úsilie o dary osožné pre druhých. Chce predstaviť lásku ako najväčšiu charizmu, ako najlepšiu cestu. Hovorí tu ako realista o konkrétnej podobe lásky v osobnom i spoločnom živote kresťanov. Lásku tu nevyjadruje pojmom „eros“ – citová, vášnivá láska; ani slovom „filia“ – náklonnosť medzi priateľmi; ale termínom „agape“ , čo značí nezištný postoj darovania sa bez podmienok. Láska nevylučuje dary, ale stáva sa ich „dušou“.

„… a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny…“ (v. 3).

MEDITATIO

Rozdať svoje peniaze, ba celý majetok ako almužnu je veľký výkon. Obetovať svoje telo, vydať ho na mučenie kvôli Kristovi je veľký výkon. My naozaj dokážeme podať veľkolepé výkony. V práci, v športe, pri budovaní kariéry… ale aj v službe chorým, hladným, chudobným, pri organizovaní kresťanských podujatí i pri modlitbe. To všetko je dobré a veľmi potrebné. Je tu však jedna vec, ktorá robí všetky tieto výkony naozaj hodnotnými – a to je láska ako najhlbšia motivácia. Každá naša aktivita, aj náboženská a veľmi oceňovaná, musí byť preskúmaná  z tohto hľadiska – či motívom nášho konania bola láska alebo túžba po obdive, či iný motív. Bez lásky sú aj najväčšie dary, aj hrdinské výkony ničím. Na svoje výkony sa nemôžeme spoliehať. Iba na lásku, ktorá nás ženie.

ORATIO

Pane, daj mi niekoho, koho môžem milovať. Keď trpím, ukáž mi niekoho, kto potrebuje útechu. Keď sa mi môj kríž zdá príliš ťažký, ukáž mi niekoho, komu môžem pomôcť niesť jeho kríž. Keď nemám čas, ukáž mi niekoho, kto potrebuje niekoľko minút. Keď sa cítim ponížená, ukáž mi niekoho, koho môžem pochváliť. Keď túžim po pochopení, ukáž mi niekoho, kto potrebuje moje porozumenie. Keď túžim po starostlivosti, ukáž mi niekoho, komu môžem slúžiť. Keď myslím iba na seba, učiň, aby som pozornosť venovala iným (sv. Matka Tereza).

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorého hnala láska

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences