Biblické zamyslenia: Prvý list Korinťanom #29









*|MC:SUBJECT|*







ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Pozri v internetovom prehliadači



1 Kor 14, 1 – 11

Usilujte sa o lásku, dychtite po duchovných daroch, zvlášť aby ste prorokovali. Lebo kto hovorí jazykmi, nehovorí ľuďom, ale Bohu; nerozumie mu nik, pod vplyvom Ducha hovorí tajomstvá. Ale kto prorokuje, hovorí ľuďom na budovanie, povzbudenie a potešenie. Kto hovorí jazykmi, buduje seba samého, ale kto prorokuje, buduje Cirkev. A chcem, aby ste všetci hovorili jazykmi, ale ešte viac, aby ste prorokovali. Lebo kto prorokuje, je väčší ako ten, kto hovorí jazykmi, iba ak by aj vysvetľoval, aby sa budovala Cirkev. Veď čo by som vám pomohol, bratia, keby som k vám prišiel a hovoril jazykmi, ak by som vám nehovoril zo zjavenia, poznania, proroctva alebo náuky? Veď keby aj bezduché nástroje, či už flauta alebo citara, nevydávali rozdielny zvuk, ako by sa vedelo, čo sa hrá na flaute a čo na citare? A keby poľnica vydávala neurčitý zvuk, kto by sa strojil do boja? Tak aj vy: ak hovoríte jazykmi, a nevydáte zrozumiteľné slová, ako sa bude vedieť, čo sa hovorí? Budete hovoriť do vetra. Veď je na svete toľko rozličných jazykov, a ani jeden nie je bez slov. Ale ak nespoznám význam slov, budem pre toho, kto sa mi prihovára, cudzincom a ten, kto sa mi prihovára, bude cudzincom mne.

LECTIO

Apoštol sa vracia k téme chariziem, ktoré obohacujú kresťanské spoločenstvo. Vyjadruje túžbu po tom, aby korintská obec prijímala charizmy na budovanie Cirkvi. Zvlášť vyzdvihuje proroctvo, ktoré je adresované všetkým a ukazuje správnu cestu v súlade s Božou vôľou, čím podporuje duchovný rast celého spoločenstva. Dar jazykov má skôr osobný rozmer. Môže byť vykladaný, čo je však tiež charizmou. To, čo Pavlovi najviac leží na srdci, je: aby sa budovala Cirkev.

„Kto hovorí jazykmi, buduje seba samého, ale kto prorokuje, buduje Cirkev“ (v. 4).

MEDITATIO

Nebudeme si dnes opisovať spomínané dary, lebo je o nich napísaných dosť kníh a dajú sa zažiť v každom spoločenstve, ktoré ich prijalo. Katechizmus Katolíckej cirkvi o nich okrem iného píše: „Charizmy, či už mimoriadne, alebo jednoduché a skromné, sú milosti Ducha Svätého, ktoré sú priamo alebo nepriamo užitočné Cirkvi… (799). Charizmy má vďačne prijímať nielen ten, kto ich dostáva, ale aj všetci členovia Cirkvi (800). Znamenajú priazeň, nezaslúžený dar… Nech je ich povaha akákoľvek, niekedy aj mimoriadna, ako je to pri dare zázrakov alebo jazykov… ich cieľom je spoločné dobro Cirkvi. Sú v službe lásky, ktorá buduje Cirkev (2003). Láska je pravým kritériom chariziem. V tomto zmysle je vždy potrebné ich rozoznávanie. Nijaká charizma neoslobodzuje od závislosti od pastierov Cirkvi a podriadenia sa im, lebo im zvlášť patrí úloha neuhášať Ducha, ale všetko skúmať a držať sa toho, čo je dobré… (801).“
Tak teda kto má dar jazykov, nech sa modlí, aby ho Pán zbudoval, veď veľa zbudovaných kresťanov znamená zbudovanú Cirkev. Kto má dar proroctva, nech ním Cirkvi slúži. Kto tieto dary nemá, nech využíva tie, ktoré má, na budovanie svoje i Cirkvi.

ORATIO

(Kto má dar jazykov, nech sa teraz chvíľu modlí v jazykoch.)
Pane, prosím ťa o milosť, aby som sa usiloval o lásku a dychtil po duchovných daroch. Mojím jediným motívom nech je láska k tebe a k Cirkvi. 
Daruj ju všetkým, ktorí prijali charizmy, a pridaj im podriadenosť voči pastierom. Daruj ju aj pastierom a nedovoľ im „uhášať tvojho Ducha“. 

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý buduje Cirkev

Email

Facebook

Website

Tieto zamyslenia tvoríme aj vďaka vám.

Chcem podporiť Otcovo srdce pre Slovensko

Spoznajte viac seminár Otcovo srdce
🎥 Videoseminár s Robertom a Vicki de Hoxar
🎧  Podcasty s prednáškami z Otcovho srdca
📖  Kniha Hoxarovcov Život v Otcovej láske



This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*