Biblické zamyslenia: Prvý list Korinťanom #37

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Kor 16, 1 – 24

Čo sa týka zbierok pre svätých, urobte aj vy tak, ako som nariadil galatským cirkvám. Nech si každý z vás v prvý deň týždňa u seba odloží, čo môže, aby sa nerobili zbierky, keď prídem. Keď budem u vás, pošlem tých, ktorých uznáte za hodných, s listom do Jeruzalema zaniesť váš milodar; ak bude vhodné, aby som aj ja šiel, pôjdu so mnou. No prídem k vám, keď prejdem Macedónskom, lebo cez Macedónsko iba prejdem, ale u vás sa hádam zdržím alebo aj prezimujem, aby ste ma odprevadili, kde pôjdem. Nechcem vás teraz vidieť len tak idúcky; dúfam, že u vás nejaký čas ostanem, ak to dovolí Pán. V Efeze zostanem až do Turíc, lebo sa mi otvorili veľké a sľubné dvere; aj protivníkov je veľa. Ak príde Timotej, hľaďte, aby sa u vás nemusel báť, veď koná Pánovo dielo tak, ako aj ja. Nech ním teda nik neopovrhuje. Vyprevaďte ho v pokoji, aby prišiel ku mne, lebo ho očakávam s bratmi. Čo sa týka brata Apolla, veľmi som ho prosil, aby šiel k vám s bratmi, ale vôbec nemal vôľu ísť teraz; príde však, len čo mu to bude vhod. Bdejte, buďte pevní vo viere, vzmužte sa, buďte statoční! Nech sa všetko medzi vami deje v láske. Len vás, bratia, prosím: Poznáte Stefanasov dom, že sú prvotinou Achájska a dali sa do služby svätým, aby ste sa aj vy podriaďovali takýmto a každému, kto spolupracuje a namáha sa. Teším sa prítomnosti Stefanasa, Fortunáta a Achaika, lebo oni doplnili to, čo ste vy nestačili urobiť, osviežili môjho i vášho ducha. Nuž vážte si takýchto. Pozdravujú vás ázijské cirkvi. Veľmi vás pozdravujú v Pánovi Akvila a Priska i s cirkvou v ich dome. Pozdravujú vás všetci bratia. Pozdravte sa navzájom svätým bozkom. Môj, Pavlov, vlastnoručný pozdrav. Kto nemá rád Pána, nech je prekliaty! Marana tha! Milosť Pána Ježiša nech je s vami. Moja láska nech je s vami všetkými v Kristovi Ježišovi.

LECTIO

Hneď v úvode kapitoly sa Pavol venuje zbierke pre cirkevné spoločenstvo v Jeruzaleme. Túto zbierku chápe ako dôležité znamenie spolupatričnosti  kresťanských spoločenstiev z pohanstva s jeruzalemskou cirkvou zo židovstva, z ktorej vyšlo evanjelium. Pavol píše tento list v Efeze a naznačuje aj svoje ďalšie plány. Potom nasledujú povzbudenia a pozdravy. List Pavol vlastnoručne podpísal.

„ Nech si každý z vás… odloží, čo by mohol usporiť“ (v. 2).

MEDITATIO

Dnes už nevieme presne, načo bola určená zbierka, o ktorej sa tu hovorí. Vieme iba to, že bola pre „chudobných svätých“ (Rim 15, 26). Možno ju potrebovalo iba pár jednotlivcov alebo jeruzalemská obec ako celok. Korinťanom radí, aby si v nedeľu nachystali to, čo by mohli ušetriť, aby sa podelili s tými, ktorí majú menej. Je to dobrá rada aj pre nás. Čo keby sme si aj my odkladali nejaké peniaze pre tých, ktorí to potrebujú alebo budú potrebovať? Môže to byť konkrétny človek či rodina. Alebo nejaká „cirkevná ustanovizeň“ (evanjelizácia, misie, semináre, podujatia, tlač, televízia, rozhlas, organizácie, školy, stavby…), ako je to v cirkevných prikázaniach. (Je to vlastne povinnosť veriacich prispievať podľa svojich možností na hmotné potreby Cirkvi; porov. KKC 2043).  Môžeme sa s niekým podeliť, lebo to potrebuje. Alebo podporiť nejaké dobré dielo, na ktorom chceme mať aspoň takto účasť; alebo dať almužnu, lebo nám to hovorí Božie slovo; alebo sa chceme odvďačiť tým ľuďom, od ktorých prijímame duchovné dary (porov. Rim 15, 27). Jedno je však isté: toto všetko je potrebné robiť. Keby sme mali „pokladničku“ vyhradenú na tento účel, asi by sa nám dávalo ľahšie. „Kto dáva chudobnému, nemá nedostatok ničoho… Svoju almužnu uzavri chudobnému do srdca a vymodlí ťa za to zo všetkého zla“ (Prís 28; Sir 29).

ORATIO

Pane Ježišu, ty sám si štedrý Boh. Prosím ťa, otvor moje srdce na potreby mojich blížnych i na hmotné potreby Cirkvi. Nauč ma podporovať to, čo ustanovila Cirkev pre spoločné dobro.

CONTEMPLATIO

Ježiš – štedrý Boh

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences