Biblické zamyslenia: Prvý Petrov list #11

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Pt 3, 8 – 12

Napokon buďte všetci jednomyseľní, súcitní, bratsky sa milujte! Buďte milosrdní a pokorní! Neodplácajte sa zlým za zlé alebo zlorečením za zlorečenie, ale naopak, žehnajte, lebo ste povolaní, aby ste dostali dedičstvo požehnania. „Veď kto chce milovať život a vidieť dobré dni, nech zdržiava svoj jazyk od zlého a svoje pery od reči úlisnej. Nech sa vyhýba zlu a robí dobre, nech hľadá pokoj a usiluje sa oň. Lebo Pánove oči hľadia na spravodlivých a k ich prosbám sa nakláňa jeho sluch; ale Pánova tvár je proti tým, čo robia zlo.“

LECTIO

Po tom, čo Peter oslovil jednotlivé stavy v spoločnosti, ktoré sú v obzvlášť ťažkom položení, obracia sa opäť na celú obec. Vyzýva ju k svornej, citlivej a pomáhajúcej láske k blížnym. Takáto láska je neklamným znamením ozajstných Kristových učeníkov. Autor nežiada iba vzdať sa presadenia seba, ale aj vzdať sa odplaty za zlo. A to tak vo vzťahu k veriacim, ako aj vo vzťahu k pohanom, ktorí ich urážali. Týmto ich nabáda k láske voči nepriateľom.

„Žehnajte, lebo ste povolaní, aby ste dostali dedičstvo požehnania“ (v. 9).

MEDITATIO

Žehnať, dobrorečiť znamená aj „slovami darovať dobro, dobre hovoriť “ (lat. benedicere; gréc. eulogein). Svojimi slovami môžeme na seba aj na iných zvolávať dobro, ale aj zlo; priťahovať požehnanie alebo prekliatie podľa toho, čo si prajeme a hovoríme. Slová a reč sú obrazom toho, čo je v srdci. Keď preklíname (zlorečíme), sami bývame prekliati. Zlorečením sa otvárame prekliatiu, požehnávaním sa otvárame požehnaniu. Keď žehnáme, sami sme požehnaní a stávame sa požehnaním pre iných.
Ak by nám aj niekto prial zlo, i výslovne ho na nás zvolával, neuškodí nám, ak my prajeme a zvolávame dobro na toho človeka či na ľudí vôbec. Jeho slová sa vrátia „na jeho hlavu“; zlo, ktoré želal, sa usadí v jeho živote. Zlo nezničíme zlom, iba odpúšťaním a želaním a konaním dobra. Ak požehnávame, získavame požehnanie.
Najväčším požehnaním pre človeka je Boh a to, čo on udeľuje. Ak žehnáme človeku, prajeme mu čosi, čo mu sami nemôžme dať, zvolávame tým na neho Božie dary a jeho moc a sami sme požehnaní.

ORATIO

Buď požehnaný a oslávený, ty, večný Bože, ktorý si mi dal život a dal si sa mi dožiť sa tohto dňa. Požehnaj sebou samým mojich priateľov, dobrodincov i nepriateľov. Od všetkých vzdiaľ každú zlú myšlienku i slová. Nech sú otvorení pre tvoje požehnanie a ochránení pred prekliatím. Požehnaj moju rodinu i mňa. Nech ťa každý z nás pozná, miluje a nasleduje. Nech všetko, po čom túžime, je páčiť sa tebe. Nech naše dni plynú v tvojom pokoji. Nech je moje srdce vždy jedno s tvojím.

CONTEMPLATIO

Srdce Ježišovo – žriedlo požehnania

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*