Biblické zamyslenia: Prvý Petrov list #12

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Pt 3, 13 – 17

Ktože vám uškodí, ak budete horliví v dobrom?! Ale ak aj trpíte pre spravodlivosť, ste blahoslavení. Neľakajte sa ich hrozieb a neplašte sa, ale uctievajte sväto Krista, Pána, vo svojich srdciach, stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás. Robte to však skromne, s bázňou a s dobrým svedomím, aby sa tí, čo tupia váš dobrý život v Kristovi, zahanbili práve v tom, z čoho vás osočujú. Lebo je lepšie trpieť za dobré skutky, ak je to Božia vôľa, ako za zlé.

LECTIO

V týchto veršoch sa autor zameriava na utrpenie kresťanov v pohanskom svete. Jeho cieľom je utešiť kresťanov v ich utláčaní a dodať im odvahy. Vo svojich srdciach majú uznať Ježiša za svojho Pána. Bázeň pred Bohom ich oslobodí od strachu pred ľuďmi. Ak ich k tomu niekto vyzve, majú byť pripravení obhájiť svoju nádej, ktorú vkladajú v Boha. Odpovedať majú pravdivo, ale  s láskou, nie pyšne či domýšľavo.

„… stále pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás“ (v. 15).

MEDITATIO

„Jedným z hlavných dôsledkov zabudnutia na Boha je zmätok, ktorým je poznačená naša spoločnosť, zároveň s prejavmi osamelosti a násilia, nespokojnosti a straty nádeje, ústiacej nezriedka až do zúfalstva. Skúsenosť nám ukazuje, že osobné kvality a materiálne dobrá nedokážu zaistiť takú nádej, ktorú ľudská duša neustále hľadá. Ako sa v Pavlovi zrodila nádej? Na ceste do Damasku bol vnútorne premenený Božou láskou, s ktorou sa stretol v osobe Ježiša Krista. Pre Pavla nádej nie je iba ideálom alebo pocitom, je to živá osoba: Ježiš Kristus, Boží Syn. Tak ako sa jedného dňa Ježiš stretol s Pavlom, chce sa stretnúť aj s každým z vás, milí priatelia. Áno, skôr ako by sme si to my želali, si toto stretnutie vrúcne želá Kristus.
Ježiš nechce, aby jeho nasledovníci ,hrali‘ úlohu – hoc aj nádeje. On chce, aby ,boli‘ nádejou, a môžu ňou byť len vtedy, ak budú zjednotení s ním! Chce, aby každý z vás, drahí priatelia, bol malým prameňom nádeje pre svojho blížneho a aby sa z vás všetkých stali oázy nádeje pre celú spoločnosť, v ktorej žijete. Toto je možné pod jednou podmienkou: že budete žiť s ním a v ňom, cez modlitbu a sviatosti. Modlitba je darom Ducha Svätého, ktorý z nás robí mužov a ženy nádeje; modlitba udržiava svet otvorený pre Boha. Ak Kristove slová zostanú v nás, môžeme šíriť ten plameň lásky, nádeje a viery, ktorý tu na zemi zažal“ (Benedikt XVI.; marec 2009).

ORATIO

A teraz, Pane, ešte čo mám čakať? Ty si moja nádej a bašta pred nepriateľom. Ja túžim za tebou, Pane. Ty si moja nádej od mojej mladosti. Od matkinho lona mám v tebe oporu. Ty si mojím ochrancom (Ž 39; 61; 71)

CONTEMPLATIO

Srdce Ježišovo – moja nádej

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*