Biblické zamyslenia: Prvý Petrov list #13

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Pt 3, 18 – 22

Veď aj Kristus raz navždy trpel za hriechy, spravodlivý za nespravodlivých, aby vás priviedol k Bohu. Bol usmrtený v tele, ale Duchom oživený. V ňom prišiel a kázal aj duchom, čo boli vo väzení. Oni kedysi veriť nechceli, keď Božia trpezlivosť za Noemových dní vyčkávala, kým sa staval koráb, v ktorom sa zachránili z vody len niekoľkí, celkom osem ľudí. To je predobraz krstu, ktorý teraz vás zachraňuje. Nie tým, že odstraňuje telesnú špinu, ale vyprosuje u Boha čisté svedomie pre zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, ktorý vystúpil do neba, je po Božej pravici a podriadení sú mu anjeli, mocnosti a sily.

LECTIO

Aby kresťania mohli ľahšie znášať trpené bezprávie, predkladá Peter príklad Krista, ktorý ako spravodlivý zomrel za nespravodlivých, aby ich priviedol k Bohu. Dodáva im odvahu a na povzbudenie ukazuje, že moc zlých duchov aj každého zla je obmedzená. Vzkriesený Kristus je vyvýšený nad všetkými zlými mocnosťami. Kresťania už zakúsili Ježišovo úplné víťazstvo, na ktorom získali účasť krstom.

„Oni kedysi veriť nechceli, keď Božia zhovievavosť vyčkávala… kým sa staval koráb“ (v. 20; ekum. prekl.).

MEDITATIO

Autor predstavuje Noemových súčasníkov ako prototyp neveriacich, neposlušných Pánovmu slovu. Kým Noe robil, čo mu kázal Boh, oni boli mimo. Čo bolo ich problémom? Nechceli veriť tomu, ku ktorému a cez ktorého hovoril Boh.
Vieme si predstaviť Noemovu situáciu? Uprostred pevniny, možno aj ďaleko od mora alebo nejakých väčších vôd, začal stavať loď. Na Boží pokyn a presne tak, ako mu prikázal Pán. Na počudovanie ľudí a vôbec nie podľa ich predstáv. Isto to bolo v ich očiach nezmyselné, možno ho považovali aj za pomäteného a vysmievali sa mu. Väčšina nemala pravdu. V pravde a vo svetle bol Noe a jeho rodina.
Nie vždy má pravdu väčšina. Ani dnes! To, že všetci niečo robia, žijú nejakým spôsobom, niečo rozprávajú a majú na veci určitý názor, ešte neznamená, že je to správne. Väčšina môže byť aj mimo
Ale Boh stále hovorí k človeku a cez ľudí k ľudstvu. Nech nás nepomýli to, že ich nie je veľa a často ich väčšina vysmieva. Nebojme sa kráčať Božou cestou, aj keď tých, ktorí idú oproti, je viac a  kričia silnejšie. Veď Božia zhovievavosť vyčkáva aj dnes.

ORATIO

Pane Ježišu, už dvetisíc rokov kráčajú proti prúdu doby tí, ktorí prijali tvoje prikázanie lásky. Aj ja chcem kráčať cestou tvojich prikázaní bez úhony, bez poškvrny. Pane, nechcem sa nechať niesť prúdom. Som však slabý. Ty buď mojou silou. Dvíhaj môj zrak k tebe, k tvojim prísľubom, daj mi počuť hlas tvojich prorokov. Otvor moje oči, nech vidím „stavať koráb“ tých, ktorí to robia na tvoj pokyn.

CONTEMPLATIO

Srdce Ježišovo – zdroj sily a odvahy

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*