Biblické zamyslenia: Prvý Petrov list #16

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Pt 4, 12 – 19

Milovaní, nečudujte sa, keď ste v ohni skúšok, ktoré na vás prišli, akoby sa vám prihodilo niečo nezvyčajné! Radujte sa, keď máte účasť na Kristových utrpeniach, aby ste sa radovali a plesali aj vtedy, keď sa zjaví jeho sláva. Keď vás hanobia pre Kristovo meno, ste blahoslavení; lebo Duch slávy a Boží na vás spočíva. Len nech nik z vás netrpí ako vrah alebo zlodej alebo zločinec alebo sliedič. Kto však trpí ako kresťan, nech sa nehanbí, ale nech oslavuje Boha týmto menom. Lebo je čas, aby sa začal súd od Božieho domu. Ale ak sa začne od nás, aký bude koniec tých, čo neveria Božiemu evanjeliu?! „A ak sa spravodlivý ťažko zachráni, kde sa podeje bezbožný a hriešnik?“ Preto aj tí, čo trpia podľa Božej vôle, nech dobrými skutkami odporúčajú svoje duše vernému Stvoriteľovi.

LECTIO

Peter oslovuje veriacich „milovaní“, čo dodáva nasledujúcim riadkom zvláštny dôraz. Utrpenie, cez ktoré prechádzajú, im prináša nemálo problémov, preto sa autor už po tretíkrát snaží vysvetliť jeho zmysel. Nepodceňuje jeho ťarchu, nazýva ho „vyhňou“, ale snaží sa poukázať na jeho kladné dôsledky. Utrpenie nie je cieľom človeka. Jeho cieľom je Božia sláva. Lenže spoločenstvo s Kristom v utrpení tvorí nutný predpoklad pre spoločenstvo s ním v sláve. Už teraz, uprostred útlaku pre Kristovo meno, spočíva na kresťanoch Duch slávy.

„Milovaní, nečudujte sa, keď ste v ohni skúšok“ (v. 12).

MEDITATIO

Niektoré preklady uvádzajú v tomto verši namiesto slova „oheň“ slovo „vyhňa“. Bola to pec, v ktorej bolo zohrievané železo na teplotu, pri ktorej bolo ohybné a tvarovateľné. Z tohto pohľadu nás utrpenie „zohrieva“, aby sme boli tvarovateľní. Rozohrieva to, čo je v nás neohybné, stuhnuté a nepoddajné. Keď sa toto s nami deje, nie je to nič nezvyčajné a nemali by sme sa dokonca tomu ani diviť.
Otázkou zostáva, čo znamená „hanobiť pre Kristovo meno alebo trpieť preto, že sme kresťania“. Väčšinou sa nám pred očami objavia prví kresťania hádzaní levom alebo ináč mučení kresťania. Iste, takéto mučeníctvo je najvyššou formou utrpenia pre Kristovo meno. Ale každé znášanie príkoria preto, že myslím, hovorím, vidím, konám ako Kristus, je utrpenie pre Kristovo meno. To ma najlepšie stvárňuje do Božej podoby, až kým nebude vo mne Ježiš viditeľný. Duch slávy mi dáva obstáť a vovádza ma do väčšej Božej slávy.

ORATIO

Pre teba znášam potupu a hanba mi pokrýva tvár, padajú na mňa urážky tých, čo ťa urážajú. Ale ja, Pane, obraciam sa modlitbou k tebe v tomto čase milosti. Vypočuj ma, Bože, pre svoju veľkú dobrotu, pre svoju vernosť mi pomôž. Ty poznáš moju potupu, moju hanbu i moje zneuctenie. Som úbožiak, plný bolesti; tvoja pomoc ma pozdvihne. Lebo ty vypočuješ chudobných a nepohŕdaš svojimi, keď sú v zajatí (Ž 69).

CONTEMPLATIO

Srdce Ježišovo – stvárnené utrpením

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*