Biblické zamyslenia: Prvý Petrov list #18

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

1 Pt 5, 8 – 14

Buďte triezvi a bdejte! Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral. Vzoprite sa mu, pevní vo viere, a vedzte, že také isté utrpenie dolieha na vašich bratov po celom svete. A Boh všetkej milosti, ktorý vás v Kristovi Ježišovi povolal do svojej večnej slávy, on sám vás po krátkom utrpení zdokonalí, posilní, utvrdí a upevní. Jemu vláda na veky vekov. Amen. Prostredníctvom Silvána, ktorého pokladám za vám verného brata, som vám krátko napísal, aby som vás povzbudil a dosvedčil, že toto je tá pravá Božia milosť; v nej vytrvajte! Pozdravuje vás cirkev, vyvolená ako vy, ktorá je v Babylone, aj môj syn Marek. Pozdravte sa navzájom bozkom lásky. Pokoj vám všetkým, čo ste v Kristovi.

LECTIO

Peter povzbudzuje kresťanov k rozvahe a bdelosti, ktorá je zvlášť potrebná v čase prenasledovania. Satana predstavuje ako revúceho leva hľadajúceho, koho by pohltil. Po tomto obraze sústreďuje pohľad kresťanov na Boha, ktorý v kresťanoch vedie víťazný boj. V porovnaní s večnou slávou označuje pozemský čas utrpenia za krátky a jeho trvanie obmedzené. List sa končí pozdravmi a požehnaním.

„Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral“ (v. 8).

MEDITATIO

Satan je ten, kto roznecoval nenávisť pohanov voči kresťanom a podnecoval prenasledovanie, aby ich tým priviedol k odpadu. On je ten, kto aj nás láka a ľaká, ale nemá nad nami zvrchovanú moc. Je tým, ktorý nás ohrozuje, ale nie tým, ktorý nad nami vládne! Jeho moc je vďaka jeho porážke Kristom veľmi obmedzená.
Silu a nebezpečenstvo satana tu stelesňuje lev. Svojím revom uvádza stádo do zhubnej paniky; zmätené a vystrašené ovce vytrhne z bezpečia stáda a potom roztrhá. Diabol túto taktiku používa na kresťanov. Vystraší nás („toto musíš mať“, „ďalšie dieťa nevychováš“, „musíš robiť v nedeľu“, „Cirkev ťa chce obmedzovať“, „keď žiješ podľa prikázaní, si spiatočník“…) a potom nás zotročí a pohltí cez to, čo nám predstavoval ako dobré (cez našu žiadostivosť, závislosť od práce či peňazí, cez sebectvo, nemravný život atď.).
Ale Božie slovo nám ponúka aj návod na to, ako obstáť: Buďte triezvi a bdejte a vzoprite sa mu pevní vo viere. Keď budeme opatrní a nebudeme vstupovať do jeho teritória, keď sa budeme chrániť aj príležitosti na hriech, neuškodí nám. Nech nás posilňuje viera, že proti revu Zlého sa nám núka tiché a pokorné srdce Krista – bezpečný úkryt. Máme prísľub, že Cirkev pekelné mocnosti nepremôžu, ale nikde nie je napísané, že sa o to nebudú pokúšať. A robia to veľmi rafinovane. Tak s tým rátajme.

ORATIO

Je dokonané, Ježiš je víťaz, satana porazil, Ježiš zlomil smrti moc. Ježiš je Pán, ó, aleluja, Ježiš je Pán, kraľuje na veky. Ježiš je Pán, Ježiš je Pán… v tomto národe. Aleluja… chvála Pánovi (pieseň).

CONTEMPLATIO

Srdce Ježišovo – Srdce mocné láskou

Vypočujte si pieseň Púšť z nového CD s názvom Sloboda od nášho dlhoročného priateľa a člena tímu Otcovho srdca Michala Hrádockého:

“CD Sloboda vznikalo postupne ako ovocie premeny jedného srdca Otcovou láskou. S radosťou môžem povedať, že to srdce je moje, a s vďakou a bázňou tu zdieľam, čo mi On zjavil v modlitbe. Lebo služba v Otcovom srdci mi umožnila spočívať na Jeho srdci každý deň. A v tom je sloboda.”
Dostať sa k nemu viete TU.

This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*