Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #08

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 3, 1 – 10

Peter a Ján vystupovali o tretej hodine do chrámu na popoludňajšiu modlitbu. Práve prinášali istého muža, ktorý bol od narodenia chromý. Denne ho kládli k chrámovej bráne, ktorá sa volá krásna, aby si pýtal almužnu od tých, čo vchádzali do chrámu. Keď videl vchádzať do chrámu Petra a Jána, prosil, aby mu dali almužnu. Peter sa naň s Jánom zahľadel a povedal: „Pozri sa na nás!“ On sa na nich pozrel a čakal, že od nich niečo dostane. Ale Peter povedal: „Striebro a zlato nemám, ale čo mám, to ti dám: V mene Ježiša Krista Nazaretského vstaň a choď!“ Chytil ho za pravú ruku a zodvihol ho. Vtom mu spevneli nohy a členky, vyskočil, postavil sa a chodil. Vošiel s nimi do chrámu, chodil, vyskakoval a chválil Boha. Všetok ľud videl, ako chodí a chváli Boha, a poznali ho, že je to ten, čo sedával pri Krásnej bráne chrámu a žobral. A naplnil ich úžas a vzrušenie nad tým, čo sa s ním stalo.

LECTIO

Pred Krásnou bránou v Jeruzaleme sedával a žobral muž chromý od narodenia. Keď Peter a Ján vystupovali do chrámu modliť sa, zastavili sa pri ňom. Dali mu, čo mali. Chorý vyskočil, postavil sa a chodil. Bol uzdravený.

„Striebro a zlato nemám, ale čo mám, to ti dám….“ (v. 6).

Chromý muž si nepýtal od apoštolov uzdravenie, neprosil o zázrak. Pýtal to, čo zvykol pýtať. Čakal, že od nich dostane almužnu. Ale Peter a Ján mu mohli dať „iba“ to, čo mali. Dali mu to, čo dostali od Ježiša Krista. A muž bol nadmieru spokojný, aj keď nedostal to, čo pýtal. Vošiel s nimi do chrámu a chválil Boha.

MEDITATIO

Ľudia okolo nás sú plní potrieb. Naozaj nemôžeme vyriešiť chudobu sveta, ale vždy môžeme pomôcť tým, ktorí sú blízko nás. Ide o to, aby sme sa pri nich zastavili, ako Peter s Jánom (v. 4), venovali im pohľad, trocha času, pozorné ucho, krátku modlitbu, dobrú radu… Keď nosíme Krista v srdci, vždy im máme čo ponúknuť, aj keď im nedáme to, čo žiadajú. Keď dávam to, čo som dostal od Krista, dávam veľa. Lebo jeho láska je dar nadovšetko. Ľudia sú uzdravovaní a privádza ich to k nemu.

ORATIO

Nebeský Otče, ďakujem ti, že ma miluješ. Ďakujem ti, že ako dôkaz tejto lásky si poslal svojho Syna. Verím, že tvoja láska je vyliata v mojom srdci skrze Ducha Svätého. Pripomínaj mi, prosím, že tvoja láska je to, čo môžem ponúknuť každému, s kým sa stretnem. Nauč ma vidieť ľudí srdcom, ponúknuť im čas, byť k nim otvorený, vypočuť ich… Dotýkaj sa ich cezo mňa, potešuj ich… Otče, ponúkam sa ti, aby si si z môjho srdca urobil kanál svojej lásky. Nedovoľ, aby som bol „prázdny džbán“. Nech sa  môžem pri každom stretnutí s človekom v duchu modliť: „Čo mám, to ti dávam.“

CONTEMPLATIO

Duch Svätý, ktorý ako Božia láska prebýva v mojom srdci

Kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. Môžete si ju objednať online.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,