Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #12

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 4, 15 – 22

Preto im rozkázali, aby vyšli von z veľrady, a radili sa: „Čo robiť s týmito ľuďmi? Všetci obyvatelia Jeruzalema vedia, že sa skrze nich stalo očividné znamenie a nemôžeme to poprieť. Ale aby sa to nešírilo ďalej medzi ľud, pohrozme im, nech už nikomu nehovoria v tomto mene.“ Zavolali ich teda a prikázali im, že nesmú vôbec hovoriť ani učiť v Ježišovom mene. Ale Peter a Ján im odpovedali: „Posúďte, či je správne pred Bohom vás poslúchať viac ako Boha; lebo my nemôžeme nehovoriť o tom, čo sme videli a počuli.“ Ale oni im znova pohrozili a prepustili ich, lebo nenašli, ako ich potrestať, a to pre ľud, pretože všetci oslavovali Boha za to, čo sa stalo. Človek, na ktorom sa stalo toto znamenie uzdravenia, mal totiž vyše štyridsať rokov.

LECTIO

Poprední muži, starší a zákonníci, sa radili, ako apoštolov zastaviť. Pohrozili im a prepustili ich, lebo nenašli, ako ich potrestať.

Preto im rozkázali, aby vyšli von z veľrady, a radili sa: ,Čo robiť s týmito ľuďmi?‘“(v. 15).

Vzdelaní poprední muži stáli bezradní pred múdrosťou nevzdelaných. Videli ich odvahu, a nevedeli čo ďalej. Chceli sa poradiť a vymyslieť niečo, čo by na apoštolov zabralo.

MEDITATIO

Božia múdrosť rozhodla, že apoštoli budú hlásať evanjelium všetkým národom. A bola s nimi. Proti tejto múdrosti zákonníci a starší postavili svoju – ľudskú múdrosť, ale neuspeli, aj keď sa spolu radili.

Ľudská múdrosť je nič oproti múdrosti Božej. Kto nemá Božiu múdrosť, nie je múdry. Kto ju má, vie, čo Božím očiam lahodí a čo je správne podľa jeho príkazov (Múd 9, 9). Odteraz sa chcem spoliehať na to, čo hovorí Božie slovo, a učiť sa odmietať všetko, čo je v rozpore s ním. Lebo Boh obrátil múdrosť tohto sveta na bláznovstvo (1 Kor 1, 20).

ORATIO

Ktože poznal tvoju vôľu, ak si mu ty nedal múdrosť
a keď si z výšav nezoslal svojho Ducha Svätého?
U teba je múdrosť, ktorá pozná tvoje diela,
ktorá bola prítomná, keď si tvoril zemský okruh.
Vyšliže ju zo svätého neba
a zošli ju z trónu tvojej velebnosti,
aby so mnou bola pri mojom konaní
a aby som vedel, čo je milé tebe.
Lebo ona všetko vie a všetko chápe,
povedie ma rozvažito pri mojich robotách,
ochráni ma svojou velebnosťou.
(Múd 9, 17. 9 – 11)

CONTEMPLATIO

Ježiš, Božia moc a Božia múdrosť

Kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. Môžete si ju objednať online.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,