Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #16

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 5, 12 – 21

Rukami apoštolov sa dialo množstvo znamení a divov medzi ľudom. Všetci svorne zotrvávali v Šalamúnovom stĺporadí. Ale nik iný sa k nim neodvážil, pripojiť, no ľud ich velebil a čím ďalej, tým viac pribúdalo veriacich Pánovi; veľké množstvo mužov a žien. Ešte aj na ulice vynášali chorých a kládli ich na postele a lôžka, aby aspoň Petrova tôňa padla na niektorého z nich, keď tade pôjde. Aj z miest okolo Jeruzalema sa zbiehalo množstvo ľudu, prinášali chorých a trápených nečistými duchmi a všetci sa uzdravovali. Tu vystúpil veľkňaz a všetci, čo boli s ním – teda sekta saducejov – a plní žiarlivosti položili na apoštolov ruky a vrhli ich do mestského väzenia. Ale Pánov anjel otvoril v noci dvere väzenia, vyviedol ich a povedal: „Choďte, staňte si v chráme a hlásajte ľudu všetky slová tohoto života!“ Oni počúvli, zavčas rána vošli do chrámu a učili. Keď prišiel veľkňaz a tí, čo boli s ním, zvolali veľradu a všetkých starších zo synov Izraela a poslali do väzenia, aby ich priviedli.

LECTIO

Rukami apoštolov sa dialo veľa divov a znamení. Ľud vynášal na ulice chorých a trápených nečistými duchmi. Veľkňaz a tí, čo boli s ním, to nezniesli a vrhli apoštolov do mestského väzenia. Pánov anjel ich vyslobodil, oni vošli do chrámu a učili.

„… a plní žiarlivosti položili na apoštolov ruky…“ (v. 17).

Ľudia boli oslobodzovaní a uzdravovaní a stále pribúdalo veriacich v Pána. Ale saduceji a veľkňaz to nevideli ako dobré. Žiarlivosť im zaslepila oči.

MEDITATIO

Je lepšie byť obeťou závisti a žiarlivosti ako tým, kto žiarli a závidí. Boh sa totiž utláčaných zastáva a vyslobodzuje ich aj z väzenia – tak ako apoštolov. A aj napriek tomu dokáže uskutočniť svoj plán. Ale ten, kto závidí, sám seba vrhá do „väzenia“. Žiarlivosť zatemňuje pohľad, uväzňuje srdce a ono potom nevidí dobré veci ako dobré a zlé veci ako zlé. Žiarlivosť a neprajnosť iných nemôže zničiť moje srdce – ale moja vlastná žiarlivosť ho zničiť môže. Moja závisť nemôže zničiť slobodu iného – ale moju áno. Stávam sa jej otrokom.

ORATIO

Duchu Svätý, ty si Dar aj Darca iných darov. Buď zvelebený za všetky dary a schopnosti, ktoré si dal ľuďom okolo mňa! Mojim kamarátom, rodičom, kolegom a všetkým obdarovaným (niektorým predsa len v kútiku srdca závidím, odpusť). Som voči tebe nevďačný, keď si myslím, že dary, ktoré si dal im, sú lepšie ako tie, čo si dal mne. Tak ti teraz ďakujem za moje ruky, nohy… za všetko, čo viem, čo dokážem. Daj mi, prosím, milosť, aby som všetky dary využíval na dobro. Chráň moje srdce, aby sa v ňom nezakorenila žiarlivosť, závisť ani neprajnosť. Nauč ma tešiť sa z darov iných.

CONTEMPLATIO

Ježiš, moja sloboda

Kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. Môžete si ju objednať online.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,