Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #26

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 8, 9 – 13

V meste predtým istý muž, menom Šimon, robil čary a ohromoval samárijský ľud, tvrdiac, že on je niekým veľkým. A všetci od najmenších až po najväčších ho pozorne počúvali a hovorili: „On je Božia sila, ktorá sa volá Veľká.“ Počúvali ho preto, že ich už dlhý čas ohromoval čarami. Ale keď uverili Filipovi, ktorý im hlásal evanjelium o Božom kráľovstve a o mene Ježiša Krista, dávali sa krstiť muži i ženy. Vtedy uveril aj sám Šimon, dal sa pokstiť a pridŕžal sa Filipa. A keď videl, že sa dejú znamenia a veľké divy, tŕpol od úžasu.

LECTIO

Niektorí kresťania odišli pred prenasledovaním do Samárie. Apoštol Filip tam prišiel hlásať evanjelium. Žil tam  aj istý Šimon – čarodejník.

„Vtedy uveril aj sám Šimon, dal sa pokrstiť a pridŕžal sa Filipa“ (v. 13).

Mnohí si mysleli, že Šimon je Božou mocou, ktorá sa volá Veľká. Ale nebol ňou – aj keď to o sebe tvrdil.

MEDITATIO

Čarodejník Šimon privádzal ľudí do úžasu svojimi čarami. Ale keď Filip hlásal Ježiša Krista a jeho rukami sa diali veľké znamenia a divy – sám Šimon tŕpol od úžasu. Keď prišla ozajstná Božia moc, ľudia to spoznali a uverili. Boh je mocnejší ako každá mágia. Je dosť mocný na to, aby ma ochránil od každého omylu v tejto oblasti. Jeho sila je dosť veľká na to, aby oslobodila všetkých, ktorí sa zaplietli do mágie a do hocičoho podobného. Boh má moc obrátiť aj tých, ktorí ju robia.

ORATIO

Verím a vyznávam, trojjediný Bože, že si veľký a mocný. Nikto nie je ako ty. Nikto sa ti nevyrovná. Ďakujem ti, že za živú vieru v teba a ochranu od každej mágie či okultizmu. Pane, poznám toľkých ľudí, ktorí sa do toho zaplietli. Niektorí z nevedomosti, iní zo zvedavosti či z nedôvery v tvoju moc. Dnes chcem prosiť za nich. Zmiluj sa nad nimi. Daj im svetlo a poznanie. Osloboď ich, Pane. Pritiahni si ich k sebe.

CONTEMPLATIO

Ježiš – mocný Boh

Kniha biblických zamyslení od manželov Hoxarovcov: Kráčanie v Otcovej láske

Kniha obsahuje výber z biblických zamyslení na liturgické čítania rímskokatolíckeho obradu, ktoré vznikali v rokoch 2018 – 2022. Môžete si ju objednať online.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,