Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #30

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 9, 19b-31

Niekoľko dní zostal s učeníkmi v Damasku a hneď v synagógach ohlasoval Ježiša, že je Božím Synom. Všetci, čo počúvali, žasli a vraveli: „Nie je to ten, čo v Jeruzaleme prenasledoval tých, čo vzývali toto meno? A neprišiel sem na to, aby ich v putách odviedol k veľkňazom?“ Ale Šavol bol čoraz silnejší a miatol Židov, čo bývali v Damasku, lebo dokazoval, že toto je Mesiáš. Keď uplynulo viac dní, Židia sa uzniesli, že ho zabijú. Ale Šavol sa o ich úkladoch dozvedel. Vo dne i v noci strážili brány, aby ho mohli zabiť. No jeho učeníci ho v noci vzali a v koši ho spustili cez hradby. Keď prišiel do Jeruzalema, pokúšal sa spojiť s učeníkmi, ale všetci sa ho báli, lebo neverili, že je učeníkom. Tu sa ho ujal Barnabáš, zaviedol ho k apoštolom a porozprával im, ako na ceste videl Pána a že s ním hovoril a ako smelo si v Damasku počínal v Ježišovom mene. A žil s nimi v Jeruzaleme a smelo si počínal v Pánovom mene. Rozprával a prel sa aj s Helenistami a oni ho chceli zabiť. Keď sa to dozvedeli bratia, zaviedli ho do Cézarey a poslali do Tarzu. A Cirkev mala pokoj po celej Judei, Galilei a Samárii; upevňovala sa, žila v bázni pred Pánom a rástla v úteche Svätého Ducha.

LECTIO

Len čo Šavol prijal pokrm a zosilnel, hneď v synagógach ohlasoval Ježiša, že je Božím Synom. Židia ho chceli zabiť. V Jeruzaleme sa ním cítili ohrození aj kresťania, lebo len nedávno ich prenasledoval.

„Keď prišiel do Jeruzalema, pokúšal sa spojiť s učeníkmi…“ (v. 26).

Učeníci sa ho báli. Barnabáš ho priviedol k apoštolom a hovoril, ako smelo si v Damasku počínal v Ježišovom mene. Žil potom s apoštolmi v Jeruzaleme, aby svojím poznaním obohatil iných. A tiež aby sa podriadil, ak by bolo v niečom treba.

MEDITATIO

Táto Šavlova snaha pripojiť sa k učeníkom bola obdivuhodná vzhľadom na veľkosť zjavenia, ktorého sa mu dostalo. Boh môže zjaviť seba samého, komu chce, ako chce a kedy chce. Teda môže sa dať poznať zvláštnym spôsobom aj mne, môže mi dávať myšlienky, vnuknutia… Dôležité je, aby som isto vedel, že je to v súlade s učením Cirkvi, a aby som sa s tým chcel podeliť na obohatenie všetkých. Tak to robili aj svätí všetkých čias.

ORATIO

Duchu Svätý, ty si tak obdivuhodne premenil mnohých ľudí na posvätenie svojej Cirkvi. Ďakujem ti za svätého Pavla i za všetkých mne blízkych svätých. Ďakujem ti aj za celkom obyčajných ľudí, ktorých sochy nie sú na oltároch, ale ich vydanosť tebe a vernosť Cirkvi pomáhali ostatným nájsť ťa. Ďakujem ti aj za ľudí okolo mňa, cez ktorých ma vedieš a tiahneš k sebe. Vďaka ti, že si im dal veľké poznanie, lásku, múdrosť, podriadenosť, poslušnosť aj ochotu deliť sa. Buď zvelebený za to, že sa môžem presviedčať, že je to možné a že je to dobré.

CONTEMPLATIO

Boh, ktorý je Bohom poriadku

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,