Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #36

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 11, 19 – 30

Tí, čo sa rozpŕchli pred súžením, ktoré nastalo za Štefana, došli až do Fenície, na Cyprus a do Antiochie, ale nikomu neohlasovali slovo, iba Židom. No niektorí z nich boli Cyperčania a Cyrénčania. A keď prišli do Antiochie, hovorili aj Helenistom a zvestovali im Pána Ježiša. Pánova ruka bola s nimi a veľa ich uverilo a obrátilo sa k Pánovi. Zvesť o tom sa dostala aj do uší jeruzalemskej cirkvi; a vyslali do Antiochie Barnabáša. Keď ta prišiel a videl Božiu milosť, zaradoval sa a povzbudzoval všetkých, aby vytrvali v Pánovi, ako si zaumienili v srdci, lebo on bol muž dobrý, plný Ducha Svätého a viery. A k Pánovi sa pridal veľký zástup. Preto odišiel do Tarzu vyhľadať Šavla. Keď ho našiel, priviedol ho do Antiochie. Celý rok pobudli v tamojšej cirkvi a učili početný zástup. V Antiochii učeníkov prvý raz nazvali kresťanmi. V tých dňoch prišli do Antiochie proroci z Jeruzalema. Jeden z nich menom Agabus, vstal a z vnuknutia Ducha oznámil, že bude veľký hlad po celom svete. A aj bol za Klaudia. Preto sa učeníci rozhodli, že každý podľa svojich možností napomôže bratov, čo bývajú v Judei. Aj to urobili a poslali zbierku starším po Barnabášovi a Šavlovi.

LECTIO

Kresťania sa rozpŕchli z Jeruzalema z dôvodu prenasledovania. Začali hlásať evanjelium v mestách, kde sa usadili. Takto sa zvesť o Ježišovi dostala aj do Antiochie. Tých, ktorí uverili, začali vyučovať Barnabáš a Šavol.

„… povzbudzoval všetkých, aby vytrvali v Pánovi, ako si zaumienili v srdci“ (v. 23).

Pre tých, ktorí utiekli pred prenasledovaním, nebolo ľahké vytrvať vo viere. Ale ani pre tých, ktorí práve uverili, lebo vedeli, že sa im to môže každú chvíľu prihodiť.

MEDITATIO

Dôležité bolo to, že si to zaumienili v srdci. Uverili, že Ježiš je ich Záchrancom, a pevne sa vo svojom vnútri rozhodli ísť za ním. Chceli lepšie poznať toho, ktorému uverili, preto celý rok „chodili do Šavlovej a Barnabášovej školy“.

Moja vytrvalosť ísť za Ježišom často zlyháva, možno práve preto, lebo som sa nerozhodol v srdci pravidelne sa modliť, odpúšťať, venovať sa Božiemu slovu, nájsť si čas na svätú omšu, adoráciu…

ORATIO

Pane, viem, že pri tebe načerpám silu na všetko. Aj na to, aby som ďalej kráčal za tebou. A predsa to nerobím. Odpusť mi to. Ježiš, ty si sa pevne rozhodol pre mňa – až na kríž. Prosím ťa, daj mi silu pevne sa rozhodnúť pre teba. Aby ma nezlákalo pohodlie a neodradila námaha. Ty vieš, s čím mám najväčší problém. Daj mi síl rozhodnúť sa (napríklad vstať ráno skôr kvôli modlitbe), aby som ťa lepšie poznal, viac miloval a vytrval pri tebe.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý sa rozhodol vytrvať pri mne

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,