Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #41

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 13, 1 – 5

V antiochijskej cirkvi boli prorokmi a učiteľmi Barnabáš, Simeon, ktorého volali Niger, Lucius z Cyrény, Manaen, ktorý bol vychovaný s tetrarchom Herodesom, a Šavol. Ako slúžili Pánovi a postili sa, povedal Duch Svätý: „Oddeľte mi Barnabáša a Šavla na dielo; na ktoré som ich povolal.“ Oni sa postili a modlili, vložili na nich ruky a prepustili ich. A oni, vyslaní Duchom Svätým, došli do Seleucie a stade sa preplavili na Cyprus. Keď prišli do Salaminy, hlásali Božie slovo v židovských synagógach. Mali so sebou aj Jána ako pomocníka.

LECTIO

Táto kapitola sa začína vyslaním Barnabáša a Šavla na nové pôsobisko. Z Antiochie odišli na Cyprus. Ako spoločníka mali so sebou aj Jána.

„Ako slúžili Pánovi a postili sa, povedal Duch Svätý…“ (v. 2).

V antiochijskej cirkvi bolo viacero prorokov a učiteľov. Medzi nimi aj Barnabáš a Šavol. Boh si povolal ich dvoch na nové dielo.

MEDITATIO

Povolanie k čomusi novému zastihlo Barnabáša a Šavla v plnom nasadení – pri službe. Všetci – oni aj ich spolupracovníci – sa pri tom postili a modlili. Možno práve pôst bol tým, čo im pomohlo zachytiť volanie k novému poslaniu.

Záleží mi na tom, aby som konal dielo, na ktoré ma povolal Boh?

Som ochotný modliť sa a postiť, aby som vedel, čo to je? (Postiť sa od jedla, ale napr. aj od televízie či internetu, aby som ten čas venoval modlitbe a bol schopný začuť vnuknutia Ducha.) Robím svoje rozhodnutia pred Bohom, s ním? Moja ochota postiť sa či ináč sa zaprieť môže byť znakom, ako veľmi mi záleží na poznaní Božej vôle.

ORATIO

Duchu Svätý, verím, že mi dávaš svoje vnuknutia a chceš ma viesť. Verím, že ti záleží na tom, aby som bol šťastný a aby som poznal, čo mi Boh pripravil. Pozývam ťa teraz do každého svojho rozhodnutia v ktorejkoľvek oblasti môjho života. Zvlášť do toho, čo teraz riešim. Ty predsa najlepšie vieš, ktorá škola je pre mňa tá najlepšia, aká práca, aká dovolenka atď. Daruj mi vytrvalosť v modlitbe, keď čosi nebudem vedieť rozlíšiť. A keď to bude potrebné, aj milosť pôstu. Urob ma otvoreným na zmenu.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý sa postil

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,