Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #42

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 13, 6 – 12

A keď prešli celým ostrovom až do Pafu, stretli istého čarodejníka, falošného proroka, Žida menom Barjezu. Bol u prokonzula Sergia Pavla, ktorý bol rozumný muž. Ten si pozval Barnabáša a Šavla, lebo chcel počuť Božie slovo. Ale Elymas, čarodejník – lebo tak sa prekladá jeho meno –, im odporoval a usiloval sa odvrátiť prokonzula od viery. Vtedy Šavol, ktorý sa volá aj Pavol, naplnený Duchom Svätým, pozrel naňho a povedal: „Diablov syn, plný každého podvodu a každého klamstva, nepriateľ akejkoľvek spravodlivosti, neprestaneš prevracať priame cesty Pánove?! A teraz pozri, doľahne na teba Pánova ruka: oslepneš a istý čas nebudeš vidieť slnko.“ Vtom naňho padla mrákota a tma, tápal dookola a hľadal, kto by mu podal ruku. Keď prokonzul videl, čo sa stalo, žasol nad Pánovým učením a uveril.

LECTIO

Pavol a Barnabáš stretli na svojej ceste čarodejníka a falošného proroka Elymasa. Bol u prokonzula Sergia Pavla a chcel ho odvrátiť od viery. Preto apoštolom veľmi odporoval. Na Pavlov zásah však oslepol.

„Keď prokonzul videl, čo sa stalo, žasol nad Pánovým učením a uveril“ (v. 12).

Apoštoli na Boží pokyn odišli na Cyprus. Ich misia bola požehnaná.

MEDITATIO

To, že Barnabáš a Pavol prijali Božiu ponuku, prijali jeho výzvu na nové dielo, prinieslo dobro nielen im samým, ale celému spoločenstvu, ku ktorému ich Pán poslal. Na Elymasovi, ktorého Pavol nazval „diablov syn“, sa jasne ukázalo, že Boh je mocný;  prokonzul a iní uverili. Keď Boh dal poslanie, dal aj silu konať a urobil ho úspešným. Prečo by to teraz malo byť ináč?! Keď ma Boh niekam pošle a ja sa ho nepustím, dá mi aj silu, aby som to zvládol. Na slávu jeho mena, pre moje vlastné dobro, aj pre dobro ostatných. Môžem byť pre nich požehnaním. A nemusím sa báť ani tých, ktorí prevracajú priame cesty Pánove.

ORATIO

Milujem ťa, Pane, moja sila; Pane, opora moja, útočište moje, osloboditeľ môj. Bože môj, moja pomoc, tebe dôverujem; ty si môj štít, sila mojej spásy a môj ochranca. Vzývať budem Pána, lebo jemu patrí chvála, a budem zachránený pred nepriateľmi.
(Ž 18, 2-4)

Veď ty si moja sila a moje útočište, pre svoje meno budeš ma viesť a opatrovať. Vyvedieš ma z osídla, čo mi nastrojili, lebo ty si moja sila.
(Ž 31, 4 – 5)

V Bohu je moja spása i sláva; Boh je moja sila a v Bohu je moje útočište. Dúfajte v neho, ľudia, v každom čase, pred ním si srdce otvorte; Boh je naše útočište.
(Ž 62, 8 – 9)

CONTEMPLATIO

Ježiš – moja sila

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,