Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #45

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 13, 44 – 52

V nasledujúcu sobotu sa skoro celé mesto zišlo počúvať Pánovo slovo. Keď Židia videli zástupy, plní žiarlivosti rúhavo odporovali tomu, čo hovoril Pavol. Tu Pavol a Barnabáš povedali smelo: „Predovšetkým vám sa malo hlásať Božie slovo, ale preto, že ho odmietate a sami sa pokladáte za nehodných večného života, obraciame sa k pohanom. Lebo tak nám prikázal Pán: ,Ustanovil som ťa za svetlo pohanom, aby si bol spásou až do končín zeme.‘“ Keď to počuli pohania, radovali sa a oslavovali Pánovo slovo a uverili všetci, čo boli vopred určení pre večný život. A Pánovo slovo sa šírilo po celom kraji. Ale Židia poštvali nábožné ženy z vyšších vrstiev a popredných mešťanov, podnietili proti Pavlovi a Barnabášovi prenasledovanie a vyhnali ich zo svojho kraja. Oni na nich striasli prach z nôh a odišli do Ikónia. No učeníci boli naplnení radosťou a Duchom Svätým.

LECTIO

Nasleduje druhé Pavlovo verejné vystúpenie v Antiochii. Takmer celé mesto sa zhromaždilo, aby počulo Pánovo slovo. Pavol vyhlásil, že evanjelium je ponúknuté pohanom po tom, čo ho odmietajú jeho prví adresáti – Židia. Pohania sa radovali, oslavovali Pánovo slovo a uverili. Barnabáša a Pavla Židia prenasledovali a vyhnali z tohto kraja.

„No učeníci boli naplnení radosťou a Duchom Svätým“ (v. 52).

Pred odchodom si „striasli prach z nôh“ na znamenie oddelenia sa od tých, ktorí tvrdo a vedome odmietli kresťanské posolstvo.

MEDITATIO

Ako je to možné, že sa apoštoli radovali, keď takto dopadli? Nábožné a počestné ženy i poprední občania boli proti nim a prenasledovaných ich vyhnali z ich kraja. Tajomstvo radosti je ukryté v jej zdroji. Učeníci nečerpali radosť z úspechu ani zo slávy, ani z množstva zázrakov a divov, ani z toho, že sa im poddávajú duchovia. Keby to tak bolo, boli by po takejto skúsenosti sklesnutí. Radosť, ktorou boli naplnení, pramenila z ich vzťahu s Kristom, z toho, že robia to, čo od nich žiadal, že prichádzajú k tým, ku ktorým ich poslal. Ako ináč by mohol apoštol Peter napísať: „Radujte sa, keď máte účasť na Kristových utrpeniach“ (1 Pt 4, 13)?  Alebo Pavol: „Ustavične sa radujte v Pánovi“ (Flp 4, 4)?

Aj moja radosť – ak má byť stála – má vychádzať z hĺbky môjho srdca, kde sa stretávam s Kristom, a musí byť založená na vzťahu s ním.

ORATIO

Večný Bože, ty sám mi radíš: „Hľadaj radosť v Pánovi a dá ti, za čím túži tvoje srdce“ (Ž 37, 4). A tiež ma potešuješ: „Nermúť sa, lebo radosť v Pánovi je tvoja sila“ (Neh 8, 10). Dnes ti odovzdávam všetko, z čoho som doteraz čerpal radosť. Dávam ti to a prosím ťa, aby si zakorenil moju radosť v tebe. Staň sa hlavným prameňom mojej radosti – radosti, ktorú mi nik nevezme.

CONTEMPLATIO

Ježiš – zdroj mojej radosti

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,