Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #50

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA

Sk 15, 22 – 41

Vtedy sa apoštoli a starší s celou cirkvou uzniesli, že spomedzi seba vyberú mužov a pošlú ich s Pavlom a Barnabášom do Antiochie. Boli to Júda, ktorý sa volal Barsabáš, a Sílas, poprední muži medzi bratmi. Po nich poslali tento list: „Apoštoli a starší bratia pozdravujú bratov z pohanov v Antiochii, Sýrii a Cilícii. Počuli sme, že vás niektorí, čo vyšli z nás, znepokojili a rozvrátili vám srdcia rečami, hoci sme ich ničím nepoverili. Preto sme sa zhromaždili a jednomyseľne sme sa uzniesli, že vyberieme mužov a pošleme ich k vám s našimi drahými Barnabášom a Pavlom, ľuďmi, ktorí vydali svoj život za meno nášho Pána Ježiša Krista. Vyslali sme teda Júdu a Sílasa a oni vám aj ústne povedia to isté. Lebo Duch Svätý a my sme usúdili, že nebudeme na vás klásť nijaké iné bremeno okrem toho nevyhnutného: zdŕžať sa mäsa obetovaného modlám, krvi, udusených zvierat a smilstva. Ak sa budete tohoto chrániť, budete konať správne. Buďte zdraví!“ Keď ich vypravili, odišli do Antiochie, zvolali zhromaždenie a odovzdali list. Keď ho prečítali, radovali sa z tejto útechy. Aj Júda a Sílas mnohými slovami potešovali a posilňovali bratov, lebo aj oni boli prorokmi. Po istom čase ich bratia vypravili v pokoji k tým, čo ich vyslali. Sílas sa rozhodol zostať tam; Júda sa vrátil sám do Jeruzalema. Ale Pavol a Barnabáš sa zdržali v Antiochii a s mnohými inými učili a hlásali Pánovo slovo. O niekoľko dní povedal Pavol Barnabášovi: „Vráťme sa a ponavštevujme bratov, ako sa majú, po všetkých mestách, kde sme hlásali Pánovo slovo.“ Barnabáš chcel vziať so sebou aj Jána, ktorý sa volá Marek. Ale Pavol usúdil, že netreba brať takého, čo od nich z Pamfýlie odišiel a nešiel s nimi pracovať. I vznikla taká roztržka, že sa rozišli. Barnabáš si vzal Marka a odplavil sa na Cyprus. Pavol si vybral Sílasa. Bratia ho zverili Pánovej milosti a vydal sa na cestu. Chodil po Sýrii a Cilícii a posilňoval cirkvi.

LECTIO

Apoštoli a starší sa na Jeruzalemskom sneme dohodli na zachovávaní niektorých zásad, pre kresťanov pohanského pôvodu. Tieto zásady boli spísané do apoštolského listu. Vybraných mužov poslali s týmto listom do Antiochie, aby informovali tamojších kresťanov. Tam ich prijali s nadšením.

„… ľuďmi, ktorí vydali svoj život za meno nášho Pána Ježiša Krista“ (v. 26).

Barnabáš a Pavol boli naozaj takýmito ľuďmi. Zostali v Antiochii, učili a hlásali Pánovo slovo.

MEDITATIO

Keď si nás Boh vybral za svoj ľud, je to aj preto, aby i ostatní ľudia hľadali Pána (v. 17). Máme byť  pre nich znamením. Máme žiť tak, aby sa to, čo od nás o Bohu počujú, zhodovalo s tým, čo na nás vidia, a aby ich to priťahovalo.
A preto: máme byť „vydaní Kristovi“.  Netýka sa to len kňazov či zasvätených osôb. Týka sa to všetkých, ktorí sú pokrstení a uverili. Otcov, mám, detí, mladých… každého podľa jeho povolania.
Vydanosť znamená usilovne „pátrať“ po Božej vôli pre mňa v každej oblasti a s Božou milosťou ju aj plniť. Brať Ježiša ako ozajstného Pána a Vodcu môjho života. Nielen ako nejakého pomocníka, za ktorým prídem, keď si už sám neviem dať rady. A preto sa chcem naučiť pýtať: „Pane, je toto tvoja vôľa? Mám tam ísť? Čo chceš, aby som urobil?“

ORATIO

Pane Ježišu, ty si môj Spasiteľ a Pán. Chcel by som žiť život vydaný tebe. Urobiť všetko, čo mi povieš, ísť cestou, ktorou ma pošleš… ako svätý Pavol. Urob ma na jeho príhovor takýmto človekom. Daruj mi detskú dôveru v tvoje vedenie, ochranu i pomoc.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorému chcem byť vydaný

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,