Biblické zamyslenia: Skutky apoštolov #80

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Sk 26, 24 – 32

Keď sa takto bránil, Festus zvolal veľkým hlasom: „Šalieš, Pavol! Veľká učenosť ťa privádza do šialenstva.“ Ale Pavol povedal: „Nešaliem, vznešený Festus, hovorím pravdivé a triezve slová. Kráľ sa vyzná v týchto veciach, preto mu hovorím tak odvážne, lebo si myslím, že nič z tohoto nie je mu neznáme, veď sa to nedialo v zákutí. Veríš, kráľ Agrippa, prorokom? Viem, že veríš.“ Agrippa povedal Pavlovi: „Bezmála by si ma presvedčil, aby som sa stal kresťanom.“ A Pavol: „Dal by Boh, aby si sa nielen ty, ale aby sa všetci títo, čo ma dnes počúvajú, stali v malom i veľkom takými, akým som ja, okrem týchto pút!“ Tu vstal kráľ aj vladár, Berenika a ostatní čo s nimi sedeli, a keď odchádzali, hovorili medzi sebou: „Tento človek nerobí nič také, za čo by si zasluhoval smrť alebo putá.“ A Agrippa povedal Festovi: „Tento človek mohol byť prepustený, keby sa nebol odvolal na cisára.“

LECTIO

Pavol sa vo svojej reči dostal až k vzkrieseniu, čo vyvolalo reakciu u vladára Festa. Rimanovi, podobne ako Aténčanom, sa takéto posolstvo zdalo bláznivé. Žid kráľ Agrippa, aj keď odpovedal ironicky, predsa uznal presvedčivosť Pavlovho svedectva. Potvrdil tiež, že Pavol si nezasluhuje väzenie ani smrť a mohol byť prepustený, keby sa nebol odvolal na cisára.

„Kráľ sa vyzná v týchto veciach… veď sa to nedialo v zákutí“ (v. 26).

Ježišov život, vyučovanie, zázraky i jeho umučenie a smrť sa naozaj diali verejne.

MEDITATIO

Kráľ Agrippa mal právo vymenovať veľkňaza a strážiť chrámový poklad. Veril prorokom a vedel o udalostiach v Jeruzaleme. A predsa aby niečo otriaslo jeho „nevierou“ v Ježiša ako predpovedaného Mesiáša, na to potreboval svedka. Človeka, ktorý nielen vedel o Ježišovi, ale sa s ním aj stretol. Človeka, ako bol Pavol.

Dnes je kresťanstvo verejne známe. Sväté omše, stretnutia mladých, festivaly… to sa neodohráva v zákutí. Môžeme o tom čítať, každý to môže vidieť v televízii, na internete, a predsa pociťujeme krízu viery. Nedá sa určiť jednoznačná diagnóza prečo, ani určiť jednoznačné riešenie. Ale aj „nevierou“ dnešných dní by otriasli ozajstní svedkovia Ježiša Krista. Takí, ktorí ho stretli, ktorí ho žijú a „neriedia“ Božie slovo. Takí svedkovia svojimi postojmi vyrušujú ľudí okolo seba, sú nepohodlní. Tak ako Pavol. Keď je tvoja viera v kríze, choď a hľadaj svedkov, ktorí ti dosvedčia, že Boh je živý. Keď si sa stretol s Kristom, choď a hľadaj ľudí, ktorí potrebujú svedectvo. Žiť Božie slovo je síce pre svet „šialenstvo“, ale príťažlivé, mocné a veľmi potrebné.

ORATIO

Pane Ježišu, pre tvoje bolestné umučenie a pre tvoju lásku k strateným, daj mi odvahu hľadať.

CONTEMPLATIO

Ježiš – živý Boh

Viac o tom, na čo využijeme vaše 2%, si môžete prečítať TU.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť,