Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 11.9.2022

Nedeľa 11.9.2022

V tomto čítaní nachádzame dobré aj zlé správy. Ktoré chcete počuť ako prvé?

Začnime so zlými správami:

Mojžiš bol 40 dní na vrchu s Bohom, takže Izraeliti už asi neočakávali, že ho ešte uvidia. Tak si vytvorili svojho vlastného boha, teľa urobené zo zlata, ktoré si doniesli z Egypta. Boh bol nahnevaný a hrozil, že ich zničí. Dávid v žalme uznal svoju hriešnosť; veľmi závažné bolo cudzoložstvo a zariadenie Uriášovej vraždy. V dôsledku toho dieťa, ktoré sa narodilo Dávidovi a Betsabe, zomrelo. Dávid prehlásil, že bol hriešny od narodenia; rozpoznal svoju a aj ľudskú hriešnu prirodzenosť. Pavol tiež uznal svoju hriešnosť, keď sa nazval najhorším z hriešnikov. Vieme, že Pavol vyhľadával a prenasledoval Kristových nasledovníkov a dokonca schvaľoval ich vraždenie. A nakoniec, hriechy mladšieho syna sú zrejmé. Avšak arogancia, pýcha a presvedčenie o vlastnej spravodlivosti staršieho brata sú viac skryté. Tí hriešnici vedeli, že sú hriešni, ale farizeji a zákonníci boli voči svojim hriechom slepí.

S kým sa stotožňuješ spomedzi týchto ľudí? Zlou správou je, že všetci si zaslúžia trest.

Je ľahké rozpoznať ťažké hriechy, Spomínam si, ako raz moja svokra prišla do kostola. Počula svedectvo obrátenia a zmeny života muža, ktorý bol vo väzení za svoje zlé skutky. Chápala zmenu, ktorá sa v ňom udiala, ale nepripustila, že aj ona sa potrebovala zmeniť a že aj ona bola hriešna. Boh prehlasuje, že všetci zhrešili a chýba im Božia sláva. Zaslúžime si Boží hnev a potrestanie. Uvedomuješ si svoju hriešnosť? Niekedy je ľahšie uznať závažné veci a prehliadnuť tie malé. Keď sa pozrieš na svoj život, myslíš si, že Boh ťa trestá alebo ťa potrestal za tvoje hriechy? Žiješ v strachu pred jeho hnevom a trestom alebo vieš, že je dobrým a milujúcim Bohom?

A teraz tie dobré správy: v Kristovi Boh zmieril svet so sebou. Mojžiš sa prihováral za Izraelitov a Boh s nimi nezaobchádzal tak, ako si zaslúžili. U Dávida boli zmyté jeho previnenia a bol očistený. Spomínam si, že keď som uznala svoje hriechy a ľutovala ich, bolo to akoby som stála pod sprchou a bola očisťovaná. Pavol spoznal a prijal milosrdenstvo, milosť, trpezlivosť, dobrotu a súcit Ježiša a Otca. Tieto hodnoty sú dostupné pre nás všetkých a tak môžeme prosiť o to, čo potrebujeme. Čo potrebuješ v tejto chvíli? Keď spoznáme lásku a dobrotu Boha, môžeme ‘vstať a ísť k nášmu Otcovi’. On prijal mladšieho syna a vyšiel v ústrety staršiemu bratovi. To isté robí aj pre nás. Poznáš ho ako svojho Otca?