Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 13.12.2020

Nedeľa 13.12.2020

Pred niekoľkými dňami sme si položili otázku ‘Kde si?’ Dnes máme inú otázku, ‘Kto si?’ Je veľa rôznych spôsobov ako odpovedať na túto otázku a je dobré nájsť si príležitosť na to, aby sme sa spýtali Otca alebo Ježiša alebo Ducha Svätého ‘Kto som?‘

Jánova prvá odpoveď bola, že on nie je Mesiáš (Spasiteľ) ani prorok Eliáš. (Aj keď Ježiš ho neskôr uznal ako Eliáša, ktorý bol predpovedaný v Knihe proroka Malachiáša 3.) Nemal žiadnu z týchto identít. Avšak niekedy si osvojíme identity, ktoré nie sú naše. Modlila som sa s mužom, ktorý vedel, že má problém s hnevom. Keď sme sa modlili za obdobie v maternici, mal obraz svojej matky ako leží na zemi a jeho otec do nej kope. Spoznal, že to bol okamih, v ktorom začal jeho hnev. Tiež si uvedomil, že v dôsledku tejto situácie sa rozhodol byť spasiteľom a ochrancom. Táto identita ho mala definovať. Ako dospelý vedel, že to je Ježišova identita a konal pokánie. Je nejaká identita, ktorú si prijal a ktorú ti nedal Ježiš? Ak áno, dovoľ Ježišovi, aby ju nahradil tvojou pravou identitou.

Jánovým cieľom bolo svedčiť o Ježišovi. Kniha Zjavenia 12,11 hovorí, že nebeské kráľovstvo vzrastá z krvi Baránka a zo svedectva svätých. Ježiš zomrel na kríži aby ustanovil toto kráľovstvo. Našim cieľom, tak ako Jánovým, je vydávať svedectvo o našej ceste s Ježišom. Niekedy to budú vyslovené slová. Ale inokedy si niekto všimne, že konáme ináč, čo nám dá príležitosť na svedectvo. Napríklad, ak sa v práci nikdy nezapojíš do kritizovania a ohovárania, budú ti viac dôverovať, keď niečo povieš. Pavol nás povzbudzuje, aby sme žili iným životným štýlom tak, že budeme radostní a vďační za každých okolností a že budeme hovoriť Bohu o všetkom. Vtedy si ľudia všimnú pokoj, ktorý prinášame.

Izaiášovým cieľom bolo hovoriť prorocké slová od Boha. Prorocké slová si vždy vyžadujú preskúmanie. Sú v súlade s Písmom? Môžeme to skontrolovať tým, že poznáme našu Bibliu, porozprávame sa o tom s duchovne zrelými ľuďmi a pozrieme sa na ovocie, ktoré tieto slová prinášajú.

Pred mnohými rokmi Boh prehovoril ku mne slovami Knihy proroka Izaiáša 61. Tie slová boli veľmi mocné a dotkli sa môjho srdca. Nedávno, práve predtým ako sme sa zúčastnili na konferencii ENC (European Network of Communities – Európska sieť spoločenstiev), mi opäť niekoľkokrát povedal tieto slová. A tak som dôverovala Otcovi, namiesto aby som bola znepokojená z novej situácie a z toho, čo mám povedať. Môj strach odišiel a na tej konferencii sme videli veľa uzdravenia a slobody.

Môžeme si osvojiť mnohé identity, ktoré závisia od našej situácie: v rodine, v práci, v cirkvi, v športe a iných rekreačných aktivitách. Takže ja som manželka, matka, stará mama, teta, lekárka, učiteľka, jachtárka a tak ďalej. To sú identity založené na veciach, ktoré robím. Ale ja som sa nenarodila so žiadnou z týchto identít. Narodila som sa ako dieťa do rodiny. Otec prehlasuje, že som jeho dieťa. To je jeho odpoveď na otázku, ‘kto som?’. Keď to viem, som v bezpečí a život je dobrý.

Aké identity máš ty? Poznáš Boha ako svojho milujúceho Otca? Si jeho milovaným dieťaťom? Si ako nevesta alebo ženích zaodiaty spásou a spravodlivosťou, nádherný a plný radosti?

🔎 Ochutnávka druhej prednášky zo seminára Otcovo srdce.
📽 Celé Vickino vyučovanie (č.2) nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.