Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 24.3.2024









*|MC:SUBJECT|*







ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Pozri v internetovom prehliadači



Drahí naši odberatelia biblických zamyslení! Ďakujeme, že sme formou lectio divina mohli spolu prejsť cestu Novým zákonom od Skutkov apoštolov až po Apokalypsu. Od 11.3.2024 vám začíname zasielať nové zamyslenia nad dennými liturgickými čítaniami, ktoré budú opäť písať Robert a Vicki de Hoxar. Za ten čas, pokiaľ nás budú Božím slovom každý deň sprevádzať Hoxarovci, by sme radi formou lectio divina pripravili štyri evanjeliá a takto skompletizovali Nový zákon (viac o kampani #4evanjeliá pozrite dole). Veríme, že sa vám táto dočasná zmena bude páčiť.

Nedeľa 24.3.2024

Liturgické čítania na dnešný deň
 

Máme dve správy o Ježišovom vstupe do Jeruzalema. Ježiš tri roky slúžil ľuďom a bol všeobecne známy, najmä po Lazárovom vzkriesení. Mnohí očakávali príchod Mesiáša, ale Mesiáša chápali ako niekoho, kto ich vyslobodí z rímskeho útlaku. Od Ježiša mali nejaké očakávanie, lebo zmýšľali fyzicky a nie duchovne. My možno tiež očakávame, že Ježiš bude konať tak, ako si my myslíme, že by mal konať. Avšak Ježišove plány sú pravdepodobne odlišné od tých našich. Pozri Izaiáš 55,8-9. Keď Ježiš prišiel do Jeruzalema, pozdravovali ho ako kráľa. Ľuďom bolo dobre známe, ako do Jeruzalema prichádzali králi a generáli s veľkými okázalosťami a obradmi. Významní rímski hodnostári prichádzali s veľkou manifestáciou moci, bohatstva a sily. Ježišov príchod bol iný. Prišiel jazdiac na osliatku, ktorému len jeho učeníci pohádzali na chrbát svoje plášte. Keď nejaký vládca prišiel do mesta na oslovi, bolo to znamením pokoja. Primeraný spôsob pre príchod kniežaťa pokoja. Jazdiac na oslovi Ježiš naplnil slová proroka  Zachariáša 9, 9  “hľa, tvoj kráľ prichádza a nesie sa na osliatku”. Toto a mnohé iné naplnené proroctvá dosvedčovali tým, ktorí mali oči na pozeranie a uši na počúvanie, že bol naozaj Mesiáš a Boží syn.

Ježiš si vybral oslíka práve tak, ako si Boh vyberá nás. Vedel presne, kde bol oslík priviazaný a poslal svojich učeníkov, aby ho našli. Ježiš vie aj kde sa nachádzame my. Vie, čo nás zväzuje a brzdí. Pozná naše hriechy a ťažkosti, ale nechce nás nechať spútaných. Namiesto toho nás chce oslobodiť a kráčať s nami. To mi pripomína podobenstvo o stratenej ovečke. Ježiš zanecháva 99 a ide hľadať tú jednu. Potom sám nesie ovečku, ktorú našiel. Nech sme v akejkoľvek situácii, on ju pozná a prichádza, aby nás zachránil a kráčal s nami.

Učeníkom povedal, aby odviazali oslíka. Ježiš nás podobne odväzuje a oslobodzuje od hriechu, do ktorého sa tak ľahko zamotáme. Sú v tvojom živote ľudia, ktorých poslal Ježiš, aby boli súčasťou tvojej cesty na slobodu? A uvedomuješ si, že Ježiš použil aj teba, aby si pomohol vyslobodiť druhých? Môžeš uvažovať o týchto chvíľach.

Učeníci potom priviedli oslíka k Ježišovi. Keď sa dostal do Ježišovej prítomnosti, bol zachránený zo zajatia. Ježišovou smrťou na kríži sme rovnako aj my zachránení z pút hriechu.

Potom Ježiš jazdil na oslíkovi. Predtým na oslíkovi nikto nejazdil, bol stále divoký. Ale v Ježišovej prítomnosti sa jeho povaha premenila. Rovnako je to aj s nami, keď zažijeme, že Ježiš nás miluje práve takých, akí sme, ale pôsobí v našich životoch a premieňa nás silou svojej lásky.

A nakoniec bol oslík vrátený, avšak vrátilo sa zmenené zvieratko. Použil ho Boh a bolo Bohu k dispozícii. Môžeš vidieť zmeny v tvojom živote ako následok Božej prítomnosti v tvojom živote? Aká je najvýznamnejšia zmena? Možno by si mohol niekomu o tom porozprávať a tak šíriť Ježišovu dobrú zvesť. Takto budeš Bohu k dispozícii na použitie pri odviazaní a oslobodení iných jeho detí.

Website

Facebook

Email

YouTube

Spotify

Tieto zamyslenia tvoríme aj vďaka vám.

Chcem podporiť Otcovo srdce pre Slovensko

Spoznajte viac seminár Otcovo srdce
🎥 Videoseminár s Robertom a Vicki de Hoxar
🎧  Podcasty s prednáškami z Otcovho srdca
📖  Kniha Hoxarovcov Život v Otcovej láske

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.

Copyright © *|CURRENT_YEAR|* *|LIST:COMPANY|*
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|* *|LIST:DESCRIPTION|*

Spôsob prijímania týchto emailov môžete upraviť alebo sa úplne odhlásiť z odberu