Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 24.7.2022

Nedeľa 24.7.2022

“Ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám …”

V dnešnom čítaní je dobre známy citát, ktorý v mnohých ľuďoch vyvoláva otázku. Ježiš povedal, že máme iba prosiť a dostaneme. Alebo aspoň máme stále prosiť až kým nedostaneme. Avšak bežnou skúsenosťou mnohých veriacich je, že “Prosím o niečo v modlitbe, niekedy vytrvalo, ale nedostanem vždy to, o čo prosím.” A rozum nám hovorí, že táto skúsenosť musí nastať. Napokon keby každý dostal všetko, o čo prosí vždy keď sa za to modlí, potom by sa všetci veľmi rýchlo stali kresťanmi. Ale tak vtedy ako aj teraz by stále dochádzalo k situáciám, kedy by pre Otca bolo nemožné vyslyšať každú modlitbu. Napríklad, predpokladajme, že dvaja vojaci sa modlia za víťazstvo vo vojne. Obaja sú veriaci, ale sú na opačných stranách. Takže Ježiš nemôže mať na mysli, že dostaneme vždy a všetko o čo prosíme. Avšak dáva nám prísľub, že na prosbu bezpodmienečne odpovie. Musí tu byť niečo, o čo môže každý kedykoľvek prosiť a Otec určite vždy vyslyší túto prosbu.

Niektorí ľudia hovoria, že ak má byť naša modlitba vyslyšaná, musíme prosiť o niečo, čo je v súlade s Božou vôľou. Ale ani to nie je uspokojivá odpoveď. Veriaci sa môže modliť za dvoch ľudí, aby boli uzdravení a uzdravenie ľudí je určite podľa Božej vôle. Avšak nie je zaručené, že každý bude naozaj zázračne uzdravený. Musí tam byť niečo iné, niečo univerzálne a osobné; dar, ktorý určite každý dostane, keď sa zaň modlí. Tu je iná perspektíva.

Každý kto prosí, aby sa Ježiš stal Pánom jeho života, dostane to. Každý kto naliehavo hľadá vzťah s Ježišom, nájde ho. Ale predpokladajme, že je tu určitá bariéra symbolizovaná dverami medzi nami a Ježišom; každého kto prosí, aby táto bariéra bola odstránená, Ježiš vyslyší, lebo jeho vôľa vždy otvorí tie dvere.

Takže podľa môjho názoru nie sme povzbudzovaní modliť sa, aby sa niečo stalo okolo nás, ale aby sa niečo stalo v nás. A jedného dňa každý vysloví túto prosbu a všetky budú vyslyšané. Jedného dňa sa každé koleno zohne a každý jazyk vyzná, že Ježiš Kristus je Pán.

Ale je tu aj dobrá správa pre našu skúsenosť vo fyzickom svete. Je to preto, lebo fyzické skúsenosti sú vyjadrením neviditeľných duchovných skúseností. Keď budú naše srdcia duchovne spojené s Ježišovým božským srdcom, vtedy čoraz viac budeme vidieť veci okolo nás v úplne inom svetle. Môžeme nájsť niečo, za čo budeme vzdávať vďaky v každej situácii. Vo svojich myšlienkach môžeme s Ježišom zdieľať každú situáciu. A v akýchkoľvek okolnostiach môžeme byť šťastní, že sme s Ježišom. Týmto spôsobom nám Otec daruje dar, o ktorom sme ani nevedeli, že by mohol nastať. Za každých okolností môžeme ďakovať, neustále sa modliť a stále byť naplnení radosťou. A vieme, že sme určite v Božej vôli, lebo Písmo nám to výslovne hovorí. Ježiš tiež povedal, “Hľadajte najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko (veci ktoré potrebujeme) dostanete navyše.” Inak povedané, Otec pozná naše potreby skôr než sa modlíme. V prvom rade chce vedieť, či sme zjednotení s Ježišom. Ak sme, vtedy naplní naše potreby bez toho aby sme ho o to žiadali. Rovnako ako dobrý rodič napĺňa potreby svojich malých detí bez toho aby o to žiadali, ale raduje sa z lásky svojich detí. A čo je ešte lepšie, stávame sa príťažlivými ľuďmi, lebo máme pokoj a šťastie, po ktorých ostatní tak veľmi túžia.

O čo budeš dnes prosiť? Otec počúva.