Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 26.4.2020

Nedeľa 26.4.2020

Kráľ Richard I. bol kráľom Anglicka, avšak v Anglicku strávil veľmi málo času. Len čo sa v roku 1189 stal kráľom, vybral sa na križiacku výpravu, aby oslobodil Jeruzalem od Saracénov. Avšak medzi svojimi križiackymi spolubojovníkmi si narobil veľa nepriateľov; jedným z nich bol aj rakúsky vojvoda. A tak ho na ceste domov zajali a za jeho prepustenie požadovali obrovské výkupné. Výkupné bolo také veľké, že kráľovstvo takmer zbankrotovalo, aby ho vyplatilo. Tak Anglicko draho zaplatilo za návrat svojho kráľa.

Ježiš je naším kráľom. Tiež tu bolo zajatie a bolo vyplatené výkupné, avšak nebolo to rovnako ako s kráľom Richardom I. Keď bol Ježiš na kríži, bol držaný v zajatí. Taktiež vzal na seba hriech sveta. Avšak Ježiš sa vyslobodil aj zo zajatia, aj z hriechu svojou smrťou a svojim zmŕtvychvstaním. Avšak nevyslobodil iba seba. Svojim počínaním zaplatil veľké výkupné za vás aj za mňa. Boli sme v zajatí hriechu a smrti; Ježiš draho zaplatil za návrat svojich ľudí. On je naozaj kráľom, ktorý slúži svojmu ľudu. Obzvlášť zaplatil výkupné za Petrovu slobodu. Peter chápal, že bol vykúpený zo svojho márneho spôsobu života, ktorý ho kedysi zotročoval.

Peter odporúča svojim čitateľom, aby sa s úctou a bázňou správali voči tomu, ktorý ich vykúpil. Úcta a bázeň je hlboký rešpekt. Vidite, že Peter mal nový vzťah s Bohom? Kedysi bol jeho život márny; to znamená neschopný priniesť žiadny dobrý výsledok, bezvýznamný. Snažil sa vyhovieť nahnevanému a vzdialenému Bohu tým, že zachovával Zákon. Ale to bolo márne. Zákon nebol daný pre dobro Boha ale pre dobro človeka. Ale teraz je jeho život plodný a zmysluplný. Takže má úctu a bázeň voči Ježišovi a vzýva Boha ako Otca. Vidí v Bohu viac svojho Otca než svojho sudcu.

Počas tohto veľkonočného obdobia uvažujte o výkupnom, ktoré Ježiš zaplatil za vás. Kedysi bol váš život márny. Snažili ste za zaslúžiť si priazeň ľudí, tým že ste robili správne veci. Ale nemalo to zmysel; spravodlivosť je dar, ktorý vám Boh daroval pre vaše dobro, nie pre nich. Ale teraz je váš život plodný a zmysluplný. Voči Ježišovi máte úctu a bázeň a skrze Ježiša vieru a nádej voči vášmu Otcovi. Nech sa toto veľkonočné obdobie stane časom vašej osobnej radosti a vzdávania vďaky tomu, ktorý zaplatil také veľké výkupné za vašu slobodu.

Včera nám Peter povedal, ako sa máme odlišne správať voči iným Božím deťom a voči ľuďom žijúcim bez Boha. Tým prvým máme slúžiť, ale tým druhým odporovať. Dnes nám hovorí, ako sa máme správať voči Ježišovi (s úctou) a voči Bohu (ako jeho deti). To je úžasné. Peter, jednoduchý rybár, sa zmenil na životného kouča! Ako sa to stalo? Stalo sa to preto, že Peter bol vyslobodený zo svojho márneho spôsobu života a dostal vieru a nádej voči Bohu. Ako? Prostredníctvom obrovského výkupného, ktoré ochotne zaplatil Ježiš.

Darujte Otcovmu srdcu pre Slovensko 2%