Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – nedeľa 5.5.2019

Nedeľa 5.5.2019

Liturgické čítania na dnešný deň

Učeníci videli úžasné veci. Bol to čas meniacich sa emócií; hlbokú úzkosť vystriedala veľká radosť. Ježiš zomrel a vstal z mŕtvych, učeníci Ho videli a On do nich vdýchol Ducha Svätého. Čo teraz? Možno, že učeníci boli v rozpakoch a nevedeli, čo majú robiť. Išli domov, Šimon Peter sa rozhodol ísť na ryby a ostatní sa k nemu pripojili. Nebol to úspešný lov, nechytili žiadne ryby. Boli už v takejto situácii predtým, keď ani po celej noci tvrdej práce neprišla žiadna odmena, až kým sa neobjavil Ježiš a veci sa zmenili. Ježiš sa objavil aj tentoraz a požehnal im 153 rýb a raňajky. Úlovok predstavoval bohaté zásoby, ktoré sa na nejaký čas postarali o ich fyzické potreby. Raňajky boli momentom normálnosti v bláznivom čase príchodov a odchodov.

Potom sa Ježiš rozprával so Šimonom Petrom, ktorý ho zradil tým, že ho trikrát zaprel, kým nezaspieval kohút. Bol to ten istý Peter, ktorý vyhlásil, že Ježiša nikdy nezradí, že s ním zomrie. (Peter nepoznal svoje vlastné obmedzenia. Každý vodca, ktorý nepozná svoje vlastné obmedzenia, môže zraniť tých, ktorí ho nasledujú.)

Ježiš ho znova nazval Šimonom. „Šimon, miluješ ma?“ Ježiš myslel obetavú lásku (agape v gréčtine), ktorá na oplátku neočakáva nič. Šimonova odpoveď znela, že miluje bratskou láskou (philio v gréčtine), ktorá je nižšou mierou lásky. Ježiš ho dvakrát žiadal o obetavú lásku a Peter odpovedal bratskou láskou. Tretí raz sa Ježiš pýtal len na bratskú lásku. Petra zranilo, že Ježiš položil otázku trikrát. Môže ponúknuť len bratskú lásku. Tentoraz pozná svoje obmedzenia. To Ježiš potreboval vedieť. Ich vzťah je teraz obnovený a Ježiš ho znova nazýva Petrom. Peter trikrát zaprel Ježiša. Trikrát vyznal svoju lásku k Ježišovi. Týmto spôsobom Ježiš obnovil Petrovu pozíciu a poveril ho, aby sa staral o jeho nasledovníkov.

Čo robíš, keď nevieš, čo prinesie budúcnosť? Pomáha ti rutina? Akú útechu hľadáš? S kým tráviš čas? Stretol sa Ježiš s tebou v tvojej situácii? Môže ti zjaviť, ako vidí teba i tvoju budúcnosť. Je to lepšie, ako si myslíš.

Rada si predstavujem, že sedím pri jazere pri pahrebe, opekám si ryby, jem chlieb a rozprávam sa s Ježišom. V Jeho prítomnosti je pokoj, v ktorom túžim zostať a byť tam s Ním. Možno aj učeníci sa takto cítili.

Urobil si podobne ako Šimon Peter niečo, čo si ľutoval? Ježiš nás pozná. Pozná našu krehkosť a slabosť. Všetko, čo treba, je vyjadriť mu svoju lásku a zármutok. Povedz mu, že poznáš svoje vlastné obmedzenia. Obnoví ťa a oslobodí od tvojej viny a bremena.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.