Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 16.7.2021

Piatok 16.7.2021

Faraón bol tvrdohlavý, pretože Boh zatvrdil jeho srdce. Často sa pýtam, prečo Boh zatvrdil jeho srdce? Možno to bolo preto, že Boh poznal faraóna a vedel, že nebude poslúchať. Boh sa pokúsil ponúknuť cestu lásky a milosrdenstva, ale bola odmietnutá. Dal zbožného syna pre potešenie Faraónovej rodiny, keď si faraónova dcéra adoptovala Mojžiša. Každá rana bola príležitosťou zmeniť sa, ale nič nezmenilo jeho srdce. Faraón sa považoval za boha medzi mnohými ďalšími bohmi v Egypte. Ani najextrémnejšie okolnosti ho neprinútili vzhliadnuť k vyššej moci, aby našiel pokoj a uzdravenie.

Viem, že za určitých okolností viem byť neústupčivá a svoje činy si ospravedlňujem. Keď je moje srdce také tvrdé, nikdy to nekončí dobre. Ale keď si uvedomím svoje tvrdé srdce a svoju tvrdohlavosť, môžem ísť za svojím Otcom, ospravedlniť sa a požiadať o jeho pomoc. Nebuďme teda vo všetkých našich zložitých okolnostiach ako faraón, ale pohotovo sa obráťme na Otca, ktorý na nás čaká s otvorenou náručou, pripravený privítať nás doma.

Faraón rezolútne odmietol prepustiť Izraelitov, a tak prišla posledná rana. Všetci prvorodení v Egypte zomreli, vrátane faraónovho syna, ale všetci Izraeliti boli zachránení. Boh ustanovil Veľkonočného baránka. Chránil ľudí pred smrťou a priniesol im slobodu. Bol  predobrazom Ježiša. On je ten nepoškvrnený baránok, ktorý zomrel, aby nás zachránil pred smrťou a dal nám slobodu.

Ježiš prináša slobodu tým, ktorí s ním kráčajú. V sobotu šiel so svojimi učeníkmi po poli. Sobota bola obklopená reštriktívnymi pravidlami. Až tak, že hladným mužom vyčítali to, že zbierali a jedli nejaké zrná. Ježiš pomocou Písma odvrátil kritiku farizejov. Napokon, Dávid zjedol chrámový chlieb a nebol odsúdený. Odsúdení neboli ani kňazi, ktorí pracovali v sobotu. A tak boli jeho učeníci ospravedlnení, nie odsúdení zákonom, a slobodní. Písmo je také užitočné, že nám pomáha priblížiť sa k Bohu. Chcela by som vás povzbudiť, aby ste čítali Písmo a živili ním.

Boh si želá milosrdenstvo, nie obetu. Ježiš svojou smrťou naplnil obetný systém; uprednostňuje vzťah pred kritikou a súdením. Sú chvíle, keď súdim a kritizujem, najmä keď ľudia robia veci inak ako ja. Ale Ježiš ma žiada, aby som si vybrala vzťah. Vyberieš si aj ty vzťah?

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.