Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – piatok 17.6.2022

Piatok 17.6.2022

Kráľ Šalamún s nebeskou múdrosťou napísal toto: ‚(Je) Božou slávou zatajovať veci, (je) slávou kráľov veci vyskúmať.‘ (Príslovia 25,2), ale čo to znamená? Dnešné čítania ukazujú fyzický príklad v 2. Knihe Kráľov a duchovnú perspektívu v Matúšovom evanjeliu.

Pozrime sa najprv na ten fyzický príklad. Atalia chcela vládnuť, keď jej syn Ochoziáš zomrel, no nebola ďalšia v poradí. Ochoziáš mal malého syna menom Joas, ktorý mal právo stať sa kráľom. Atalia vyvraždila zvyšok rodiny, ale nezabila Joasa, pretože bol sedem rokov ukrytý v chráme; ukrytý Bohom tam, kde ho nemohla nájsť. Po siedmych rokoch sa chlapec ukázal ako kráľ. Bol to koniec Atalinej vlády aj jej života. Poučením z tohto príbehu je, že Boh uskutoční svoje plány, keď na to príde správny čas, a my nemôžeme urobiť nič, aby sme tomu zabránili. V skutočnosti, ak sa pokúsime zmariť jeho plány, budeme to my, kto bude trpieť. Toto všetko je veľmi jednoduché pochopiť. Ak vieme, že Boh niečo stanovil, potom je hlúposť tomu odporovať; aj keď to prinesie veľké odmeny na sedem rokov. Nakoniec sa stane Božia vôľa.

Čítanie z Nového zákona posúva princíp na duchovnú úroveň. Ježiš povedal: „Lampou tela je oko. Ak bude tvoje oko čisté, bude celé tvoje telo vo svetle. Ale ak sa tvoje oko zakalí, bude celé tvoje telo vo tme. A keď už svetlo, čo je v tebe, je tmou, aká bude potom tma sama?!” Oči srdca sú Bohom ukryté hlboko v nás. Naše prirodzené srdce je plné falošných presvedčení, ktoré nás držia v duchovnej temnote. Ale ak sa rozhodneme veriť tomu, čomu verí Ježiš, potom jeho svetlo naplní celé naše telo. A naším osudom, ako synov kráľa, je hľadať tieto pravdy.

Ak vieme, že je Božou vôľou, aby sa v nás zjavil Ježiš, potom je hlúpe jej odporovať; aj keď to prinesie veľkú fyzickú odmenu až na „sedem rokov“. Nakoniec sa stane Božia vôľa. Potom stratíme svoj starý život, ale dobrou správou je, že získame nový duchovný život, ktorý je oveľa lepší. Tak prečo nezískať ten dobrý dar radšej skôr ako neskôr, hľadaním Ježišových právd, ktoré sú skryté, aby sme ich našli.